Wielka Sobota. O czym warto pamiętać?

Box1 Wiadomości
fot. Pixabay

Dziś kolejny dzień Wielkiego Tygodnia. Czym jest Wielki Piątek? Jakie zwyczaje obowiązują? Co warto o nim wiedzieć? W tym roku przede wszystkim warto wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa i stosować się do obowiązujących przepisów sanitarnych.

Wielka sobota jest ostatnim dniem Wielkiego Tygodnia, poprzedzającym święto Zmartwychwstania. To dzień oczekiwania na przyjście Jezusa. Tym razem adorowany jest Najświętszy Sakrament. Z drugiej strony, jest to też czas żałoby – ciało Chrystusa przebywa w grobie.

W Wielką Sobotę tradycyjnie przygotowujemy święconkę, czyli koszyczek z pokarmem (najczęściej jaja, chleb, wędliny czy baranek). Koszyk zwyczajowo zabieramy do kościoła, gdzie odbywa się jego poświęcenie. W tym roku jednak warto zachować szczególną ostrożność – z uwagi na pandemię obowiązuje sanitarny reżim. Najlepiej więc ograniczyć ryzyko kontaktu z innymi osobami i nie stwarzać ryzyka przeniesienia się koronawirusa.

To jedyny dzień Wielkiego Tygodnia, podczas którego nie ma sakramentu Eucharystii. Wielka Sobota kończy się wraz zapadnięciem zmierzchu.

Tagged

1 thought on “Wielka Sobota. O czym warto pamiętać?

  1. Wielkanoc najważniejsze święto w roku a pismaki Tylko Torun redukuja je do telewizyjnej Tresury covidowej dla niewolnikow. Puknijcie sie w te łby….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.