Wielkanoc z toruńskim Muzeum Etnograficznym

Box2 Wiadomości
fot. nadesłane

Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowało cykl filmów informacyjnych i warsztatowych o zbliżających się Świętach Wielkanocnych. Publikowane codziennie materiały będą dotyczyć każdego dnia Wielkiego Tygodnia.

Filmy publikowane są w serwisie YouTube oraz w mediach społecznościowych. Ukazały się już pierwsze odcinki serii, opowiadające o minionej Niedzieli Palmowej i Poniedziałku Wielkanocnym. Z zamieszczonych materiałów można dowiedzieć się także, jak wykonać bibułkową wycinankę lub batikowe pisanki. Na stronie Etnomuzeum zmieszczony zostanie także krótki, przedświąteczny przewodnik po starych i nowych sposobach zdobienia pisanek. Będzie można dowiedzieć się z niego, jak powstają kraszanki, pisanki oklejane, zdobione oraz malowane. Głodni wiedzy ze strony Muzeum Etnograficznego mogą także pobrać teksty scenariuszy aranżacji wielkanocnych, które tradycyjnie pojawiały się w chatach Parku Etnograficznego. Teksty przybliżają m.in., jak wyglądała Wielkanoc na Kociewiu, jak zamożni gospodarze spędzali Poniedziałek Wielkanocny na Kujawach na początku XX wieku czy jak obchodzono Wielką Sobotę w okresie międzywojennym.

Toruńskie Muzeum Etnograficzne zachęca jednocześnie do korzystania z przygotowanej oferty on-line. Można m.in. odbyć wirtualny spacer po wystawach i ekspozycjach, obejrzeć wystawę czasową w ramach cyklu #AnatomiaMuzeum czy zapoznać się z wirtualną wystawą rzeźb Józefa Soboty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *