Wielkie zmiany w Szkole Podstawowej nr 1. Miasto wyda na jej modernizację potężną sumę!

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W tym roku ma się rozpocząć kompleksowa modernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy Wielkich Garbarach. Inwestycja potrwa do 2022 r. Co się zmieni w siedzibie placówki i ile miasto na to wyda?

Zapowiedź tej modernizacji znajdziemy nie tylko w budżecie miasta na ten rok – miasto wyda na nią 2,8 mln zł w 2019 r. Urzędnicy informują o tej inwestycji także na osiedlowych spotkaniach. Co się zmieni w szkole?

W tym roku zaplanowano szereg prac m.in. wymianę stolarki okiennej (zgodnie z programem konserwatorskim) oraz renowację stolarki drzwiowej. Będzie temu towarzyszyć: demontaż krat okiennych, wykucie podokienników wewnętrznych, montaż stolarki okiennej łukowej za wzór istniejącej stolarki, podokienników z drewna klejonego i krat okiennych.

W planach jest też remont ogrodzenia frontowe, docieplenie ścian poddasza i remont elewacji budynku, czyli m.in.: czyszczenie, usunięcie sztucznych, szkodliwych nawarstwień, uzupełnianie ubytków, uzupełnienie spękań i ubytków, spoinowanie elewacji z naprawą opasek i gzymsów, wykonanie parapetów zewnętrznych.

– Utrudnień dla uczniów i nauczycieli nie przewidujemy, szkoła będzie funkcjonować bez zmian – zapowiada Magdalena Stremplewska, rzecznik prasowy prezydenta Torunia.

Cała modernizacja szacowana jest na ponad 13 mln zł – taka kwota widnieje w wieloletniej prognozie finansowej miasta. W kolejnych latach – do 2022 r. – miasto zamierza też przeprowadzić remont kuchni, sali sportowej, dziedzińca frontowego i ogrodzenia podwórza.

Program inwestycyjny przewiduje też budowę boiska sportowego, pojazdu dla osób z niepełnosprawnością, a także wymianę oświetlenia, stolarki wewnętrznej i towarzyszące prace remontowe.

W budynku przy Wielkich Gabarach, którego budowa ukończyła się w 1883 r., działała Obywatelska i Średnia Szkoła Żeńska. Autorem projektu był radca budowlany Julian Rehberg. W XX-leciu międzywojennym działało tam Miejskie Gimnazjum i Liceum Klasyczno-Humanistyczne Żeńskie. W czasie II wojny światowej funkcjonowała tam lecznica dla żołnierzy niemieckich, a następnie szpital polowy dla żołnierzy radzieckich.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *