Wiemy, kiedy zostanie otwarty toruński minikopernik [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie Wiadomości
fot. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Interaktywna wystawa stała dotycząca wieku dojrzewania, sale modułowe na warsztaty, pokazy, szkolenia i konferencje, czytelnia książek i czasopism – tak będzie wyglądać toruński minikopernik, czyli nowy obiekt Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Minikopernik – zwany też Centrum Innowacyjnej Edukacji – znajdzie się w budynkach kompleksu Młynów Toruńskich od strony ul. Kościuszki. Od wielu miesięcy trwają tam intensywne prace budowlane. Roboty właśnie przekroczyły półmetek.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie pojawią się żadne przeszkody, nowy obiekt Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostanie otwarty pod koniec tego roku. Być może na przełomie listopada i grudnia br.

Co obecnie dzieje się na placu budowy? W ostatnim miesiącu firma Ekopark – wykonawca robót – ocieplił budynki, realizował prace blacharskie na dachu, rozprowadził instalacje podłogowe, wylał posadzki i położył tynki wewnątrz budynków.

“W najbliższym czasie wykonawca prac budowlanych planuje wykonanie posadzek, zabudowy HPL, schodów, montaż płytek w łazienkach oraz prace instalacyjne. Zamontowana zostanie winda oraz sufity podwieszane. Będą kontynuowane prace na elewacji budynków” – informuje Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Obecnie zaawansowanie rzeczowo-finansowe w projekcie wynosi 60 proc. Co takiego zobaczymy w toruńskim minikoperniku w kolejną zimę?

Zostanie w nim udostępniona jedyna tego typu w Polsce wystawa stała skierowana do nastolatków „Ścieżka dorastania”. Będzie ona poświęcona wszystkiemu, co towarzyszy trudnemu wiekowi dojrzewania: burzliwym zmianom zachodzącym w ciele i umyśle, identyfikacji potrzeb młodych ludzi czy rozpoznania ich zainteresowań i pasji.

W obiekcie znajdą się też sale modułowe, które będzie modyfikować według potrzeb. Mają one być wykorzystywane pod różnego rodzaju warsztaty, pokazy, szkolenia i konferencje. Zaplanowano tam także czytelnię książek i czasopism popularnonaukowych.

“Celem głównym projektu jest wzrost uczestnictwa w kulturze i kompetencji kulturowych społeczeństwa poprzez udostępnienie nowej infrastruktury kultury i oferty kulturalnej oraz poprawa atrakcyjności kulturalno-edukacyjnej miasta, regionu i kraju” – informuje Młyn Wiedzy.

Cały projekt pochłonie 17,98 mln zł, z czego 12,4 mln zł to unijne dofinansowanie.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *