“Wiemy, że nie są to tanie rzeczy…” Eko-patrol apeluje do organizatorów zbiórek na rzecz schroniska

Polecamy Wiadomości
Fot. Anna Zglińska

Że zima przyszła, nie trzeba nikogo przekonywać. Na własnej skórze odczuwają to schroniskowe zwierzaki, które właśnie teraz potrzebują wszystkiego co najlepsze. Eko-patrol Straży Miejskiej w Toruniu przypomina, że dla podopiecznych schroniska najlepsze w tym okresie jest… mięso.

– Zbliżający się okres zimowy to najcięższy czas dla naszych schroniskowych zwierząt – czytamy na facebookowym profilu eko-patrolu. – Nasi podopieczni wymagają wtedy szczególnej pomocy i opieki. Bardzo ważne jest, by karmić je karmą lepszej jakości, wysokokaloryczną, tak by pomóc przetrwać im te trudne miesiące.

Co to znaczy wysokokaloryczna? W przypadku drapieżników, jakimi są psy i koty, oznacza to po prostu karmy o wysokiej zawartości mięsa i w miarę możliwości bezzbożowe.

Karmy dostępne w zwykłych marketach najczęściej mają bardzo dużą domieszkę pszenicy bądź ryżu, które dla schroniskowych kotów (które mają jako ssaki drapieżne bardzo krótki przewód pokarmowy), są po prostu pustą i niepożywną masą nadwyrężającą czasami przewód pokarmowy.

Psy są w nieco lepszej sytuacji i trawią znakomicie bardzo różnorodne posiłki, ale żeby zimą utrzymywały masę, potrzebna jest masa kalorii.

– Mówiąc wprost, zwierzaki miewają po nich biegunkę – mówi o marketowych karmach jeden ze schroniskowych wolontariuszy. – Oczywiście, nie ma na to reguły, potrafią się rozwolnić i po najdroższych posiłkach, ale w skrócie mówiąc, co mięso, to mięso. Tu przychodzą takie bidy, że sama skóra i kości, trzeba je odkarmić. A tak na poważnie – zimą utrzymanie ciepłoty ciała pochłania bardzo dużo kalorii i schronisko musi je jakoś dostarczyć swoim rezydentom, dlatego prosimy o pomoc.

Co się przyda w schronisku? Głównie karmy ze sklepów zoologicznych, karmy weterynaryjne, jak i te o dobrych parametrach o lepszym składzie.

☑️ sucha karma dla psów Brit (rozmiar M) lub inne karmy z zawartością powyżej 40% mięsa w składzie, a z jak najmniejszą (bądź w ogóle) ilością zboża
☑️ mokra karma w puszkach dla psów dorosłych Animonda GranCarno i dla szczeniąt Animonda GranCarno Junior
☑️mokra karma w puszkach dla kotów i kociąt Animonda Carny
☑️ sucha i mokra karma dla psów Royal Canin Gastro Intestinal
☑️ sucha karma dla kotów Purina Intestinal
☑️ mokra karma dla kotów Royal Canin Gastro Intestinal
☑️ mokra karma dla psów ActivPet Premium w czarnych puszkach (sklep Biedronka)
☑️ mokra karma dla kotów ActivPet, w malutkich, czarnych puszeczkach (sklep Biedronka)
☑️ mokra karma dla psów i kotów Butcher’s (m.in. Auchan, Carrefour, Stokrotka)
☑️ małe puszki mokrej karmy dla psów Buddy, te duże niestety mają tylko 4% mięsa (sklep PoloMarket)
☑️ mokra karma dla psów Orlando Gourmet (sklep Lidl)
☑️ saszetki dla kotów Sheba (m.in. sklep Biedronka)

Eko-patrol przypomina również o tym, żeby nie przynosić kołder i innych elementów tekstylnych zawierających puch i pierze. Dla schroniska niesie to koszty utylizacji. 

Tagged