Wiosna to czas topienia Marzanny [FELIETON]

Box2 Opinie
Fot. nadesłane

Marzanna to kukła, która przedstawia boginię śmierci. Uważano ją za demona. Topienie Marzanny jest starosłowiańskim obrzędem, Kościół chciał go zakazać. Polacy na to nie pozwolili.

Dlaczego o tym piszę? Bo Wiosna Biedronia powstała, by topić te wszystkie demony, które chcą nam narzucić nową, nieprawdziwą tradycję, byśmy stali się narodem intelektualnej zimy i wiecznej zawieruchy. Żeby każdy z nas dryfował na osobnej krze i nie ufał sąsiadowi.

REKLAMA

Coś złego musi się skończyć, by zaczęło się dziać coś dobrego. Jestem kobietą aktywną od lat, do tej pory nie angażowałam się tak czynnie w żadnej partii. Dopiero Robert Biedroń przekonał mnie swoją autentyczną postawą człowieka szczerego i uczciwego. Jako prezydent Słupska udowodnił, że można rządzić miastem mądrze i nowocześnie. Skoro odnosił sukcesy w skali mikro, to będzie odnosił je również w skali makro.
Polityka nie powinna polegać na wiecznym konflikcie, tylko na budowaniu współpracy i wspólnoty. W której człowiek jest najważniejszy, a relacje między państwem a jego obywatelkami i obywatelami mają opierać się na wzajemnym zaufaniu.

Mam wiele pasji. Lubię wstawać o świcie i pielęgnować ogród. Przy okazji rozmyślam o dalszych zajęciach w ciągu dnia – pracy w firmie i działalności społecznej. Wczoraj powróciły do mnie słowami Brunona Jasieńskiego z poematu Słowo o Jakubie Szeli: „Kiedyś wiosna otworzy na oścież pestki serc rozłupane na pół”.

Wiosna Roberta Biedronia właśnie to robi, otwiera serca na innych, byśmy byli dumni z postępowej i tolerancyjnej Polski, a nasze dzieci mogły się rozwijać na równi ze swoimi koleżankami i kolegami w zjednoczonej Europie.

Tylko najpierw musimy pójść na wybory i zaufać tym, którzy chcą pozbyć się tego demona, który chce nas ze sobą poróżnić. Musimy zatopić tę kukłę Marzanny.

Monika Gotlibowska – przedsiębiorczyni, absolwentka wydziału prawa i administracji UMK, feministka, działaczka społeczna. W latach 2015-2018 zastępczyni przewodniczącego w radzie społecznej ds. rozwoju społeczno-gospodarczego zespołu staromiejskiego w Toruniu. Na co dzień współprowadzi dwie restauracje Kuranty i Oberżę oraz rozwija i promuje markę gotujemy.pl. Za swoją działalność biznesową nagrodzona tytułem Kobiety Torunia 2016 w kategorii Biznes. W 2017 r. nominowana do nagrody Menadżer Roku. Członkini Zarządu Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu. Pełnomocniczka i organizatorka Regionalnego Kongresu Kobiet w Toruniu w 2018 r. Członkini zarządu Instytutu Myśli Demokratycznej. Członkini zarządu – skarbniczka w partii Wiosna Roberta Biedronia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *