“Wkręcili śruby w katedrę. Aż serce boli, jak się na to patrzy” [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie Interwencje Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

“W XV-wiecznym portalu głównym zamontowano taką oto konstrukcję” – pisze jeden z forowiczów SkyscraperCity o tym, co pojawiło się na toruńskiej katedrze. Co na to miejski konserwator zabytków?

Na wpis, który pojawił się na forum SkyscraperCity, uwagę zwróciła nam nasza Czytelniczka. We wtorek wybrała się pod świątynię, żeby na własne oczy zobaczyć, jak została zamontowana owa konstrukcja.

REKLAMA

– Wkręcili śruby w katedrę – napisała w wiadomości do naszej redakcji. – Aż serce boli, jak się na to patrzy. Część śrub została co prawda wkręcona w spoiny. Ale niestety nie wszystkie. Czy tak się powinno dbać o tej skali zabytki? Nie rozumiem tego. Przecież na konserwację tej świątyni poszły grube pieniądze z różnych źródeł. Zajmijcie się tym!

Na wspomnianym przez Czytelniczkę forum SkyscraperCity możemy przeczytać następujący wpis:

– Nie lubię umieszczać tego typu informacji, ale po prostu czasem coś mnie trafia… – pisze forowicz. – Można powiedzieć, że niedawno ukończono główny etap renowacji kościoła św. Janów, przeprowadzony dużym nakładem pracy i środków. Tymczasem, jak to już tradycyjnie bywa, zawsze znajdzie się łyżka dziegciu. Otóż w XV-wiecznym portalu głównym, już jakiś czas temu, zamontowano taką oto konstrukcję. Dopiero niedawno jednak ujawniła się ona w pełnej okazałości, do tej pory była zasłonięta jakimiś dekoracjami.

Ów forowicz zauważył, że dolne śruby są wkręcone w spoiny: “Natomiast górne już niestety nie. No i właśnie – z jednej strony bardzo kosztowne i długie prace konserwatorskie, z drugiej coś, co świadczy o braku szacunku dla zabytku. Trudno to wszystko jakoś razem zrozumieć…”

Skontaktowaliśmy się z tej sprawie z biurem miejskiego konserwatora zabytków w Toruniu. Otrzymaliśmy krótką odpowiedź:

– Jest to tymczasowe rozwiązanie, stanowiące konstrukcję do mocowania dekoracji okazjonalnych podczas uroczystości odbywających się w katedrze – odpowiada Emanuel Okoń, miejski konserwator zabytków. – Rozwiązanie to nie było uzgadniane z biurem miejskiego konserwatora zabytków.

Wysłaliśmy więc kolejnego maila do miejskiego konserwatora zabytków z pytaniem, jak długo to “tymczasowe” rozwiązanie będzie funkcjonować i czy takie konstrukcje powinny być uzgadniane z jego biurem. Czekamy na odpowiedź.

Macie dla nas temat? Coś wymaga interwencji? Czekamy na Wasze sygnały na redakcja@tylkotorun.pl. Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w Toruniu? Polub nas na Facebooku.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *