Wniosek o dalszą wypłatę 500+ warto złożyć do końca kwietnia

Wiadomości
Fot. Pixabay

Rodzice, którzy chcą zachować ciągłość wypłaty świadczenia 500+, powinni do 30 kwietnia złożyć wniosek o dalszą wypłatę świadczenia na nowy okres.

Świadczenia wychowawcze 500+, przyznane w ubiegłym roku na bieżący okres świadczeniowy, trwający do 31 maja br., będą wypłacane jeszcze przez gminy do końca maja. Jeśli rodzic chce kontynuować wypłatę świadczenia od czerwca, musi złożyć elektronicznie wniosek do ZUS-u na nowy okres. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do 30 kwietnia, to ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca. Dzięki temu w przelewach nie będzie przerwy.

– Już od lutego rodzice mogą składać elektroniczne wnioski o 500+ na nowy okres świadczeniowy, który zacznie się 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r. Tylko na nowy okres wypłat w całym kraju rodzice i opiekunowie złożyli ponad 3 mln wniosków o świadczenie 500+, obejmujących ponad 4,7 mln dzieci. W województwie kujawsko pomorskim takich wniosków złożono ponad 168 tys. na ponad 258,8 tys. dzieci – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. – Nie należy jednak zwlekać ze złożeniem wniosku. Im później zostanie złożony, tym później pieniądze trafią na rachunek bankowy. Na przykład jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o 500+ w sierpniu br., to ustalenie i wypłata świadczenia nastąpi najpóźniej do dnia 31 października tego roku.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na dziecko do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. Wynosi 500 zł miesięcznie, a w przypadku opieki naprzemiennej 250 zł. Wnioski o świadczenie można przesyłać do ZUS tylko drogą elektroniczną, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE), portalu Empatia lub w bankowości elektronicznej. Pomoc w założeniu profilu na PUE ZUS i złożeniu wniosku o 500+ można otrzymać w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Materiał: ZUS Kujawsko-Pomorskie

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.