Wnioski o odroczenie składek dla przedsiębiorców – złożono ich już ponad 18 tys.

Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Koronawirus uderza w kieszenie przedsiębiorców, powodując ogromne straty. Obecna sytuacja stawia pod znakiem zapytania działanie wielu firm, m.in. z branży gastronomicznej. W całej Polsce złożono do ZUS już ponad 18 tys. wniosków o odroczenie składek na trzy miesiące.

747 przedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego skorzystało z możliwości ubiegania się o odroczenie składek.

– W oczekiwaniu na wejście tzw. tarczy anktykryzysowej przedsiębiorcy, którzy są w trudnej sytuacji, mogą już teraz korzystać z innych rozwiązań proponowanych przez ZUS. Chodzi m.in. o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek za luty, marzec, kwiecień. Można także zawiesić spłatę już zawartych układów ratalnych z terminem płatności od marca do maja. W naszym regionie wniosek o odroczenie składek złożyło już 747 przedsiębiorców, w całym kraju 18,4tys. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Dla przedsiębiorców dostępna jest już uproszczona, obejmująca zaledwie jedną stronę, wersja wniosku o odroczenie terminu płatności. Można go złożyć poprzez PUE ZUS, wysłać pocztą lub wrzucić do specjalnego pojemnika w placówce Zakładu. We wniosku należy wskazać, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia należności. Wniosek powinien zawierać dane wnioskodawcy w tym NIP, REGON lub PESEL. Dla ułatwienia kontaktu, warto także podać numeru telefonu. Należy również we wniosku wskazać, za jaki okres chcemy odroczyć składkę – czy tylko za luty, marzec, kwiecień czy za cały okres.

– Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego oraz stosowania sankcji – dodaje Krystyna Michałek.

– Każdy z przedsiębiorców powinien się zastanowić, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Mam tu na myśli tzw. tarczę antykryzysową. Da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy – wskazuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Tzw. tarcza antykryzysowa to projekty kilku ustaw, mających na celu ochronę zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *