Wojciech Klabun: W proteście mediów odnajduję drugie dno

Box2 Media bez wyboru Wiadomości
Fot. nadesłane

Wojciech Klabun, przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Torunia, komentuje rządowy pomysł wprowadzenia podatku od reklam emitowanych w radiu, telewizji i internecie oraz dzisiejszy protest mediów.

Podatek od reklam emitowanych w różnego rodzaju mediach jest stosowany w wielu krajach Europy Zachodniej, m.in. we Francji czy Belgii – nie jest to więc nowatorskie rozwiązanie. Tam media funkcjonują, więc argument o likwidacji części rynku uważam za chybiony. Podatek od reklam, a więc uzależniony od przychodów, miałby być płacony solidarnie przez media niezależnie od struktury właścicielskiej czy platformy funkcjonowania – wyjaśnia radny Wojciech Klabun. – W akcji protestacyjnej odnajduję drugie dno – przyłączyły się do niej głównie media, będące w posiadaniu zagranicznych koncernów, a więc transferujących swoje zyski za granicę. Mechanizm obrony własnych interesów jest dopuszczalny, ale rolą państwa jest m.in. zapobieganie negatywnym trendom i obrona interesu obywateli. Dla porównania, w innych krajach regulacje te są posunięte o wiele dalej – firma z np. z Polski nie ma prawnej możliwości kupienia niemieckiego tytułu prasowego czy jednej z tamtejszych telewizji.
Ważny w tej sprawie jest też aspekt bardzo szybko rosnącej roli platform internetowych, a co za tym idzie szybko rosnącego rynku reklamy, z której zyski trafiają szerokim strumieniem do globalnych korporacji.

Radny Wojciech Klabun wyjaśnia także, że przekazanie części nowego podatku na dofinansowanie NFZ oznacza de facto przekazanie części zysku na rzecz obywatel. Dodaje przy tym, że uzależnienie wielkości podatku od poziomu wpływów z reklam spowoduje sprawiedliwy podział między lokalnymi podmiotami, a globalnymi korporacjami.

Podatkiem zostaną obłożone również media publiczne, co do dofinansowania których, które notabene jest stosowane również w większości demokracji, część środowisk miało obiekcje. Dlaczego te same środowiska teraz protestują przeciw redystrybucji również części tych środków na rzecz nas wszystkich? – podsumowuje radny Wojciech Klabun.

Tagged

2 thoughts on “Wojciech Klabun: W proteście mediów odnajduję drugie dno

 1. Klabun ależ Ty gl_pi jestes. Dlaczego nie piszesz że wieksza część pieniędzy pojdzie do Ministerstwa Kultury które chojnie finansowe Radio Maryja w kwotach po kilkadziesiąt milionów. Może zamiast do Rydzyka dać do NFZu. To ze składka częściowo do NFZu to tylko mydlenie oczu społeczeństwu. Klabud wielkie dno to co prezentujesz. Szkoda że tak wskazywqny zachod przez ciebie sie z nas Polaków śmieje.

 2. Przepraszam, ale to nie jest jego wina, co on napisał.
  …(tu ocenzurowałem jedno zdanie)…
  Podrzucili go na listę… to i radnym jest.
  Zawsze jednak jest wybòr:
  DEMOKRACJA, A NIE PARTYJNIAKI.
  Jednak my wyborcy, w swojej masie,.wolimy w wyborach wybierać partyjniakòw.
  Nie wiem dlaczego.
  Wybòr jest prosty:
  albo demokracja, albo partyjniaki.
  Obywatele dokonują wyboròw, i…
  wybierają partyjniakòw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.