Wrócili studenci. Ruszyła Od Nowa. Co czeka nas w klubie przy Gagarina?

Box2 Kultura
Organek wystąpi w Toruniu 20 października, fot. Łukasz Piecyk

Koncerty legend polskiej muzyki, spektakle w gwiazdorskiej obsadzie i specjalny cykl z okazji jubileuszu 60-lecia klubu znajdziemy w październikowym repertuarze „Od Nowy”.

Październik to nie tylko inauguracja kolejnego roku akademickiego, ale także czas, w którym rozpoczyna się nowy sezon
w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. Tym razem wyjątkowy, bo połączony z obchodami 60. urodzin „Od Nowy”.

REKLAMA

Z tej okazji klub przygotował cykl rocznicowych wydarzeń. Zacznie się od premiery filmu poświęconego złożonym dziejom „Od Nowy” w reżyserii Ryszarda Kruka (16 października, godz. 19.00).

Film opowiada historię jednego z najstarszych klubów studenckich w Polsce – początki „Od Nowy” wiążą się z burzliwym okresem jesieni roku 1956, gdy w kraju dochodziło do poważnych zmian społecznych i politycznych. Ich efektembyło ukształtowanie na UMK pierwszego prawdziwie twórczego środowiska studenckiego.

Dziś „Od Nowa” jest jednym z najprężniej działających ośrodków kultury w Polsce – rocznie odbywa się tu ok. 200 wydarzeń. W ramach jubileuszowego cyklu odbędzie się też kilka ważnych koncertów.

17 października o godz. 20 wystąpi kwartet wybitnego saksofonisty Jana Ptaszyna Wróblewskiego, jednego z najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu.

W piątek 19 października o godz. 20 na dużej scenie pojawią się zespoły z czołówki polskiego punkrocka: Dezerter i wywodząca się z naszego miasta Rejestracja.

Fani punka powinni zarezerwować też sobotę 27 października. O godz. 20 na małej scenie wystąpi Baader Meinhof, obchodzący w tym roku 30-lecie istnienia. To nie koniec muzycznych wydarzeń na deskach „Od Nowy”.

20 października o godz. 20 zagra Organek, a 25 października w ramach tradycyjnej, jesiennej pomarańczowej trasy wystąpi Kult (godz. 19).

Między 12 a 15 października „Od Nowa” stanie się teatrem. Na XXXV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” obejrzymy przedstawienia grup teatralnych z Polski, Holandii i Niemiec – m.in. „Don Kichota” frankfurckiego Theater des Lachens z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, który akompaniował będzie na żywo muzyką Telemanna.

Ciekawy repertuar przygotowano w Kinie Studenckim „Niebieski Kocyk”. Już w najbliższy poniedziałek 8 października o godz. 19 obejrzymy dokument brytyjskiego reżysera Iana Bonhôte’a poświęcony legendarnemu kreatorowi mody Alexandre’owi McQueenowi. Dzień później kolejny dokument biograficzny – o Whitney Houston.

15 października zobaczymy film Kiryła Serebrennikowa „Lato” inspirowany prawdziwymi historiami liderów leningradzkich grup: Majka Naumenki (Zoopark) i Wiktora Coja (Kino).

23 października rewelacja tegorocznego festiwalu w Cannes – „Dogman” w reżyserii Mattea Garrone, czyli skąpane w deszczu i kokainie włoskie miasteczko i opowieść o małym, wielkim człowieku — psim fryzjerze, który musi się odgryźć.

W ostatni wtorek października „Christopher Robin”, czyli „Krzysiu, gdzie jesteś?” z Ewanem McGregorem w oryginalnej wersji językowej.

Sporo dziać się będzie pod szyldem ACKiS „Od Nowa” na deskach Auli UMK. Tu między innymi spektakle w gwiazdorskiej obsadzie. 12 października o godz. 12 „Złodziej” – błyskotliwa komedia o opryszku z fantazją, w reżyserii Cezarego Żaka. Jego też zobaczymy w tytułowej roli, poza nim Iza Kuna, Leszek Lichota i Rafał Królikowski.

W sobotę 27 października (godz. 19) koncert Andrzeja Piasecznego, który w ubiegłym roku świętował 25-lecie kariery, a teraz powraca z nowym albumem.

W niedzielę 28 października zagra najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce, czyli Stare Dobre Małżeństwo. Początek koncertu o godz. 17.

Cały program na stronie ACKiS „Od Nowa”: www.odnowa.umk.pl.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *