Wsparcie dla zabytków w regionie. Wręczono dotacje na remonty

Box2 Wiadomości Województwo box
Wręczenie dotacji na renowację i konserwację zabytków, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Samorząd województwa na remonty konserwatorskie, prace restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowych obiektach regionu przekaże w tym roku rekordowe 10,4 mln zł. Pieniądze pomogą w realizacji 172 przedsięwzięć w całym województwie, także w Toruniu.

Umowy w tej sprawie wręczono wczoraj w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Zrobili to marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski i radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego Jacek Gajewski.

– Efekty naszego wieloletniego unikalnego w skali kraju programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Odrestaurowane zabytki to nasz wspólny sukces – mówi marszałek Piotr Całbecki.

400 tys. zł – tyle wynosi najdroższy z dofinansowanych w tym roku projektów. Wiele z nich dotyczy prac konserwatorskich i restauratorskich w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków. Na liście znajdziemy m.in.:

  • remont konserwatorski elewacji czołowego bloku kazamatowego Fortu IV im. Żółkiewskiego w Toruniu (XIX w.),
  • remont dachu nad prezbiterium kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy,
  • kolejny etap prac przy pokryciu dachowym i więźbie dachowej kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Bydgoszczy (1872 r.),
  • remont elewacji kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim,
  • prace konserwatorskie przy elewacji kościoła pw. św. Mikołaja w Kruszynach (powiat brodnicki),
  • remont zespołu budynków cmentarnych w Chodczu (powiat włocławski),
  • wymianę i odtworzenie okien wraz z witrażami oraz drzwi zewnętrznych w kościele pw. św. Bartłomieja w Sławsku Wielkim (w powiecie inowrocławskim),
  • prace konserwatorskie przy południowo-wschodnim fragmencie murów miejskich z wieżyczką wodną przy kanale Trynka w Grudziądzu,
  • konserwację i restaurację ołtarza głównego z kościoła farnego pw. Wniebowzięcia NMP w Chełmnie.

Pełną listę dotacji znajdziemy tutaj. Widnieje na niej kilka pozycji z Torunia i powiatu toruńskiego.

Środki na realizację projektów pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu województwa, które program ochrony zabytków realizuje od 13 lat. W tym czasie przekazano na ten cel łącznie 123 mln zł.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.