Wsparcie na start. Województwo ma mikropożyczki dla młodych przedsiębiorców

Wiadomości
Fot. Pixabay

Mają głowy pełne pomysłów na stworzenie własnego biznesu, jednak jedyne, czego im brakuje, to… fundusze. Młodzi przedsiębiorcy często rezygnują z marzeń o własnym biznesie, nie wiedzą, co zrobić, żeby założyć swoją działalność, a także nie chcą zadłużać się w kilku bankach. Bardzo dobrą formą pomocy są mikropożyczki. 

W obecnych czasach założenie własnej firmy jest o wiele prostsze niż kilkanaście lat temu, kiedy trzeba było stać w długich kolejkach w urzędach, aby móc załatwić swoje sprawy. Aktualnie działalność gospodarczą można założyć w kilka minut, wystarczy jednie dostęp do internetu i przygotowane wcześniej potrzebne dokumenty. Mimo takich udogodnień wielu młodych ludzi nadal obawia się założyć własny biznes. Często obawy te wynikają z braku wystarczającej gotówki. Młodzi przedsiębiorcy z głową pełną pomysłów na stworzenie własnego biznesu nie powinni obawiać się problemów związanych z kwestią finansową. Pomoc dla młodych firm oferuje Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy. 

Czym są w takim razie mikropożyczki?

Pożyczka ta przeznaczona jest dla mikroprzedsiębiorców z województwa kujawsko-pomorskiego. Aby zakwalifikować się do dostania pożyczki, firma nie może działać dłużej niż 5 lat. Oprocentowanie standardowe jest niskie i wynosi 2,47%-2,87%. Firmy, które prowadzą swoją działalność do 3 lat, mogą liczyć na niższe oprocentowanie, które wynosi 0,94%-1,87%. 

Kwota, jaką można pożyczyć, wynosi 100 tys. zł. Pieniądze przeznaczone mogą być na sfinansowanie wszelakich inwestycji związanych z rozwojem firmy. Może być to zakup nowych maszyn, wybudowanie własnego lokalu czy wyposażenie firmy.

Pan Dawid, właściciel jednej z toruńskich restauracji, o możliwości wzięcia pożyczki dowiedział się od swojego znajomego. 

– Pożyczkę otrzymałem bardzo szybko. Sam proces pożyczkowy przebiegał bezproblemowo. Pożyczka pomogła mi rozwinąć firmę, a pieniądze głównie przeznaczyłem na wyposażenie i remont lokalu. Szczególnie jestem zadowolony z niskiego oprocentowania – mówi przedsiębiorca.

Do 50% kwoty pożyczki istnieje możliwość przeznaczenia jej na cele obrotowe związane z realizowaną z pożyczki inwestycją. Przedsiębiorca może skorzystać z 3 jednakowych pożyczek.

Pani Aleksandra z wykształcenia jest dietetyczką. Zakładając swoją własną działalność, o mikropożyczkach dowiedziała się przypadkiem w internecie. Pani Aleksandra wcześniej skorzystała z pożyczki Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, jednak pieniędzy nie wystarczyło, postanowiła skorzystać z pomocy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. 

– Otrzymanie pożyczki nie stanowiło żadnego problemu. Pieniądze zainwestowałam w zakup nowych urządzeń do gabinetu, a także wprowadzenie nowych usług. Żałuję jedynie, że nie ma opcji pożyczek bezzwrotnych dla młodych firm – tłumaczy pani Aleksandra.

Pan Paweł, założyciel kina VR (kino wirtualnej rzeczywistości), dzięki pożyczce mógł założyć firmę, kupując symulatory wirtualnej rzeczywistości. 

– Za 100 tys. zł kupiłem prawie cały potrzebny sprzęt. Jestem bardzo zadowolony z takiej formy pomocy. Gdybym miał jeszcze raz zakładać firmę, na pewno skorzystałbym z mikropożyczek ponownie.

Przedsiębiorcy, działający na rynku powyżej 5 lat, również mogą liczyć na atrakcyjną ofertę. Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Europejskiego Funduszu Rozwoju, Fundusz Pożyczkowy w swojej ofercie ma pożyczki na założenie działalności, aż do dużych pożyczek inwestycyjnych do 1 mln zł.

Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z pożyczek nie tylko na start, ale i na rozwój swojej bieżącej działalności. Z mikropożyczek w województwie kujawsko-pomorskim skorzystało już 170 firm. Każdy zainteresowany przedsiębiorca może zgłosić się do biur i punktów obsługi klienta w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku i Inowrocławiu. Wszelkie informacje dotyczące pożyczek można znaleźć na stronie internetowej: www.kpfp.org.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *