Wybory na żywo. Wyniki, relacje ze sztabów i komentarze na gorąco [TEKST AKTUALIZOWANY]

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski

Przez najbliższe godziny w tym miejscu będziemy gromadzić najważniejsze informacje o wyborach samorządowych w Toruniu, powiecie toruńskim i województwie. Tu znajdziecie komentarze na gorąco, a także szczątkowe wyniki głosowania. Zachęcamy do śledzenia!

Godz. 12.47. Kończymy relację z wyborów samorządowych w Toruniu. Wyniki do toruńskiej rady miasta podamy w osobnym artykule. Dziękujemy za uwagę i za to, że byliście z nami od godz. 21 w niedzielę.

REKLAMA

Godz. 11.48. Oto zwycięski komitet – sztabowcy i kandydaci KWW Michała Zaleskiego:

Godz. 11.29. Komitet Michała Zaleskiego dziękuje za głosy:

Godz. 11.20. Oto nasza relacja z konferencji Michała Zaleskiego:

Godz. 11.06. Komitet Michała Zaleskiego wprowadzi do rady miasta co najmniej sześć osób. Niewykluczone, że będzie ich więcej. – Być może będzie to osiem osób – mówi Michał Zaleski podczas konferencji prasowej w Filmarze. – To dla nas bardzo ważny sygnał wyborców, którzy zaakceptowali nasz program wyborczy i doświadczenie.

Godz. 10.47. Konferencję komitetu Michała Zaleskiego będziemy relacjonować na żywo na Facebooku.

Godz. 10.22. Nieoficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Toruniu: Michał Zaleski 55 proc., Tomasz Lenz 23 proc., Zbigniew Rasielewski 9 proc., Sylwia Kowalska 7 proc., Sławomir Mentzen 3,7 proc., Irena Paczkowska 1,29 proc.

Godz. 10. Tomasz Lenz gratuluje wygranej Michałowi Zaleskiemu:

Tomasz Lenz gratuluje wygranej Michałowi Zaleskiemu

Godz. 9.30. Michał Zaleski o godz. 11 w hotelu Filmar ogłosi swoje piąte zwycięstwo. Po zliczeniu głosów z blisko 100 komisji wyborczych (na 121) uzyskał poparcie 55 proc.

Godz. 8.48. Z cząstkowymi wynikami wyborów w Toruniu można się już zapoznać na stronie PKW.

Godz. 7.43. Wyniki z 79 na 121 komisji wyborczych: 55,5 proc. dla Michała Zaleskiego.

Godz. 7.07. Wszystko wskazuje, że będzie druga tura w wyborach na burmistrza Chełmży. Na bieżąco podajemy wstępne wyniki wyborów w powiecie toruńskim:

http://pozatorun.pl/archiwa/wstepne-wyniki-wyborow-w-powiecie-torunskim-tekst-aktualizowany

Godz. 6.49. Wyniki z 70 na 121 komisji wyborczych: Michał Zaleski 55 proc., Tomasz Lenz – 23 proc.

Godz. 6.30. Szef toruńskiego SLD Marek Jopp został ponownie radnym miejskim w Chełmży.

Godz. 4.47. Wyniki z połowy komisji wyborczych (60 na 120 komisji) – 56,5 proc. poparcia dla urzędującego prezydenta.

Godz. 4.28. Po podliczeniu wyników głosowania w 50 komisjach Michał Zaleski ma 56 proc. poparcia. 

Godz. 3.21. Utrzymuje się wysokie poparcie Michała Zaleskiego. Po przeliczeniu głosów z 40 komisji pozostaje ono bez zmian – na poziomie 57 proc.

Godz. 2.30. Według danych z 30 komisji na Michała Zaleskiego głosowało 57 proc. wyborców.

Godz. 0.50. Po przeliczeniu 2 tys. głosów Michał Zaleski ma ok. 60 proc. poparcia.

Godz. 0.31. Cały czas trwa liczenie głosów. Być może o tym, czy w Toruniu będzie druga tura dowiemy się dopiero po godz. 3 w nocy.

Godz. 0.14. Tomasz Lenz, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia nie będzie czekać w nocy na dalsze wyniki. – Rano wszystko będzie wiadomo – powiedział na wieczorze wyborczym Koalicji.

– Startuję przeciwko prezydentowi, który ma inne narzędzia: ma urząd, spółki miejskie, wkładki do gazet, reklamy w telewizji. Ja pracowałem z małym sztabem i ze wspaniałymi wolontariuszami. Mam nadzieję, że mieszkańcy chcą nowego prezydenta, takiego, któremu się chce. Że uwierzyli, że Toruń może być lepszym miastem i mieć lepszego prezydenta. Czy będzie druga tura? Okaże się niedługo – mówi Lenz.

Godz. 23.59. Sławomir Mentzen w rozmowie z “Tylko Toruń” zapowiedział, że w ewentualnej drugiej turze wyborów prezydenckich w Toruniu nie poprze Michała Zaleskiego.

Godz. 23.35. Tak się bawi komitet My Toruń:

23.29. Karol Maria Wojtasik, kandydat PiS do rady miasta już ściąga swoje plakaty wyborcze:

Godz. 23.11. Nieoficjalne dane z małych komisji wyborczych wskazują na dużą przewagę Michała Zaleskiego i Tomasza Lenza nad pozostałymi kandydatami. Jest jeszcze jednak za wcześnie, żeby mówić, czy dojdzie do drugiej tury.

Godz. 22.54. Michał Jakubaszek, kandydat PiS do rady miasta: 

– Kampania wyborcza w Toruniu była wyjątkowa pod wieloma względami. Kandydatów na prezydenta Torunia było znacznie więcej niż do tej pory. Wybór mieliśmy ogromny. Ale tak naprawdę każdy mógł znaleźć swojego kandydata i osobę, która spełnia jego oczekiwania, która jest najbliżej jego poglądów i wizji rozwoju miasta. Wyniki sondażowe dla naszego województwa pokazują, że u nas do sejmiku wygrała Koalicja Obywatelska. Trudno z tego się cieszyć.

Godz. 22.51. Dr Wojciech Peszyński, politolog z UMK już nie czeka na wyniki wyborcze:

Godz. 22.46. W sztabie My Toruń humory dopisują (fot. Łukasz Piecyk).

Godz. 22.34. PiS na sondażowe wyniki wyborcze czekał tradycyjnie w pubie Jadwiga. Na wieczorze wyborczym nie zabrakło Zbigniewa Rasielewskiego, kandydata PiS na prezydenta Torunia i kandydatów do toruńskiej rady miasta np. Michała Jakubaszka (fot. Łukasz Piecyk).

Godz. 22.32. Na wieczorze wyborczym Michała Zaleskiego nie zabrakło prezesów miejskich spółek i urzędników (fot. Łukasz Piecyk).

Godz. 22.28. Tak zwycięstwo w wyborach do sejmiku województwa świętowała Koalicja Obywatelska (fot. Łukasz Piecyk).

Godz. 22.24. Damian Wasilewski z Kukiz’15 na gorąco komentuje wyniki do sejmiku województwa: 

– Wynik do sejmiku pewnie mógłby być lepszy – mówi Wasilewski, który startował do rady miasta z komitetu Kukiz’15.  – To jednak nasze pierwsze wybory samorządowe. Zwycięsko z pewnością wychodzą PiS i Koalicja Obywatelska, które wspólnie narzuciły narrację na te wybory, że nie głosuje się za programem, lecz przeciwko komuś. Czekamy na wyniki wyborów, jeśli chodzi o radę miasta i kandydatów na prezydenta. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za zaufanie nam. Liczymy, że będziemy mogli reprezentować Was w radzie miasta i Wam służyć.

Godz. 22.20. – Warto się angażować, brać odpowiedzialność za miasto i pokazywać, jak chce się je zmieniać – mówi Robert Czekański, rzecznik komitetu My Toruń i kandydat do rady miasta. – Sama kampania wyborcza była bardzo krótka i mocno intensywna. Mamy nadzieję, że wyniki dla nas będą najlepsze.

Według informacji My Toruń pierwsze wyniki z lokali wyborczych w Toruniu mogą spływać najwcześniej w okolicach północy.

Godz. 22.19. Frekwencja na godz. 17 w Toruniu wyniosła aż 41,02 proc. To najwyższa frekwencja wśród miast prezydenckich w regionie – w Bydgoszczy o tej godzinie wyniosła 39,84 proc., w Grudziądzu – 38,04 proc., a we Włocławku – 37,62 proc.

Godz. 22.11. Jesteśmy w kontakcie z toruńskimi komitetami. Na razie jeszcze nie spływają żadne wyniki. Trwa liczenie głosów.

Godz. 22.08. Komitet My Toruń spotkał się w swoim sztabie przy ul. Mickiewicza. – Czekamy w sztabie na wyniki – piszą kandydaci na stronie facebookowej:

Godz. 21.39. Michał Zaleski na wieczorze wyborczym w Filmarze podziękował swoim kandydatom i sztabowców.

– Było ciekawie i różnorodnie – mówi Zaleski o kampanii wyborczej. – Ludzie to lubią. Nie lubią jakiejś sztampy informacyjno-promocyjnej. Wolą, kiedy dzieje się coś innego.

Zaleski podkreśla, że wynik wyborczy jest w rękach wyborców. – Wyborcy już postawili kropkę nad “i” – mówi, oczekując na ostateczne wyniki.

Godz. 21.30. Zbigniew Rasielewski, kandydat na prezydenta Torunia z PiS: – Chciałbym podziękować wszystkim, którzy poszli na wybory, a zwłaszcza tym, którzy oddali głos na PiS. Na razie nie chcę komentować kampanii wyborczej w Toruniu. Zostawię te przemyślenia dla siebie. 

Rasielewski z decyzjami dotyczącymi ewentualnej drugiej tury chce poczekać na oficjalne wyniki. – Dopiero po tym będziemy podejmować decyzje – mówi.

Godz. 21.21. Marszałek Piotr Całbecki podziękował mieszkańcom za udział w wyborach. – Udało nam się wygrać mimo wielu ataków ze strony – mówi Całbecki. – Jak będzie funkcjonować przyszły sejmik, dowiemy się we wtorek i środę. Nie zgodzimy się na dzielenie regionu na tych z lewą i z prawa. Region jest po to, żeby scalać.

Godz. 21.13. Tomasz Lenz komentuje pierwsze wyniki:

– Wstępne wyniki wyborów do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego pokazują, że Koalicja Obywatelska te wybory wygrała – mówi Lenz. – Razem z PSL będziemy tworzyć większość w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. To dowód na to, że te 12 lat rządów PO i PSL to były dobre lata, że marszałek Piotr Całbecki robi dobrą robotę dla województwa.

Godz. 21.07. Już krążą wyniki sondażowe w wyborach do sejmików województw (dają one w Kujawsko-Pomorskim zwycięstwo dla Koalicji Obywatelskiej):

Godz. 21.05. Koalicja Obywatelska na wieczorze wyborczym w Toruniu oklaskuje zwycięstwa swoich kandydatów na prezydentów w kraju m.in. w Warszawie i Łodzi.

Godz. 21. Rozpoczynają się kolejne wieczory wyborcze w toruńskich sztabach. Komitet Michała Zaleskiego zbiera się hotelu Filmar, Koalicja Obywatelska w kawiarni Lenkiewicz, PiS w Jadwidze, My Toruń w swoim sztabie przy ul. Mickiewicza 61.

Godz. 20.30. Sławomir Mentzen podsumowuje swoją kampanię wyborczą: 

– Jestem zadowolony z przebiegu kampanii wyborczej – mówi Mentzen. – Była to moja pierwsza kampania wyborcza w życiu. Bardzo wiele się nauczyłem. Po raz pierwszy zobaczyłem, jak to w rzeczywistości wygląda. 

Co dalej? Czego można się spodziewać po Sławomirze Mentzenie? – Dwóch rzeczy. Pierwsza: nie odpuszczę spraw w mieście, np. kwestii Toruńskiej Infrastruktury Sportowej i pracowników miejskich spółek. A druga jest taka, że wkrótce zacznę przygotowania do kampanii parlamentarnej.

Godz. 20.15. Rozpoczyna się wieczór wyborczy komitetu Sławomira Mentzena w Ciepłych Kluchach przy ul. Łaziennej.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys