Wynalazcy UMK docenieni na targach w Londynie

Box1 Wiadomości
Dr hab. Wojciech Kujawski (fot. A. Romański / UMK)

Wynalazek „Smart materials”, opracowany przez naukowców Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zgarnął trzy prestiżowe nagrody podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków w Londynie.

Nad „Smart materials – inteligentnymi materiałami separacyjnymi na aktywowanym substracie polimerowym ze zdefiniowaną nanoarchitekturą powierzchni” pracowali naukowcy z toruńskiego Wydziału Chemii. Podczas International Invention & Trade Expo 2019 uhonorowani zostali trzema nagrodami:

  • złotym medalem targów;
  • diamentową nagrodą specjalną targów (Diamond Special Award);
  • nagrodą specjalną Światowego Stowarzyszenia Własności Intelektualnej i Wynalazczości (WIIPA Special Award).

Wynalazek jest efektem współpracy naukowców z Polski i Jordanii – został opracowany przez zespół naukowców pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Kujawskiego, prof. UMK. Współautorami są dr Joanna Kujawa – UMK w Toruniu, prof. Samer Al-Gharabli – GJU w Ammanie.

– Rozwiązanie jest opatentowane i posiada duży potencjał komercjalizacyjny – czytamy na stronie UMK. – Zastosowanie wynalazku umożliwi wytwarzanie wysoce wyspecjalizowanych materiałów separacyjnych o zdefiniowanych właściwościach powierzchniowych, charakteryzujących się kontrolowanymi właściwościami separacyjnymi.

Modyfikacja powierzchni materiałów separacyjnych, według wynalazku, otwiera także nowe możliwości ich dalszej modyfikacji i różnorodnego zastosowania, m.in. do wytwarzania dedykowanych sensorów, czy membran do efektywnego oczyszczaniu wody i powietrza.

Udział w konkursie i prezentacja na targach w Londynie były finansowane z funduszy projektu „KUBUS 2.0 – Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług”, wykonywanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK w ramach Programu MNiSW „Inkubator Innowacyjności 2.0”.

*Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *