Wypadek na moście Zawackiej. 71-latka uderzyła głową w barierę ochronną

112 Box2 Wiadomości
Fot. Adam Zakrzewski

W poniedziałkowe popołudnie doszło do wypadku na moście im. gen. Elżbiety Zawackiej. Podczas wymijania się rowerzystów 71-latka przewróciła się i uderzyła głową w barierę ochronną. Rowerzystka trafiła do szpitala.

Do tego wypadku doszło w poniedziałek ok. godz. 17.30 na drodze rowerowej na moście im. gen. Elżbiety Zawackiej. Jaki był przebieg tego zdarzenia? Oto, co ustalili policjanci.

– Ze wstępnych ustaleń policjantów toruńskiej drogówki wynika, że 71-latka jadąc ścieżką dla rowerów, podczas wymijania innego cyklisty przewróciła się i uderzyła głową w metalową barierkę ochronną – relacjonuje Wojciech Chrostowski z zespołu komunikacji społecznej toruńskiej policji.

Kobieta trafiła do szpitala. Mundurowi ustalili, że była trzeźwa. Okoliczności i przyczyny tego zdarzenia wyjaśniają teraz policjanci pod nadzorem prokuratury.

Policjanci apelują o rozwagę i noszenie elementów poprawiających bezpieczeństwo podczas rowerowych wycieczek. Przypominają, że podstawą jest dobry kask.

– Pamiętajmy, że kask nie chroni nas przed upadkiem lub kolizją ale w razie takiego zdarzenia znacząco zwiększa nasze szanse na uniknięcie poważnych obrażeń – wskazują mundurowi. – Kaski projektowane są do pojedynczych uderzeń. Jeśli miało miejsce zdarzenie, podczas którego kask został uderzony, należy go wymienić na nowy. Nigdy nie należy używać kasku, który brał udział w wypadku, gdyż jego parametry ochronne są znacząco obniżone.

Warto też pamiętać o odpowiednim dopasowaniu kasku. Jeśli urządzenie posiada elementy regulujące, należy ustawić je w ten sposób, by kask nie spadał na czoło i nie był za bardzo odchylony do tyłu. Paski nie mogą być zbyt luźnie.

Kask powinien być zamocowany centralnie na głowie, tak aby przód kasku zakrywał czoło (dwa palce nad łukiem brwiowym). Zapewni to właściwą ochronę przedniej części głowy. Nigdy nie należy wkładać innych nakryć głowy pod kask (np. czapek lub nauszników). W razie uderzenia takie nakrycie głowy może osłabić właściwości ochronne kasku.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *