Wyrabiasz nowy dowód? Koniecznie to przeczytaj

Box2 Wiadomości
Fot. Małgorzata Litwin/Urząd Miasta Torunia

Od 27 lutego do 4 marca w toruńskim magistracie czekają nas utrudnienia w obsłudze dowodów osobistych. Ma to związek z pracami technicznymi związanymi z wprowadzenie “e-dowodów”.

Wprowadzeniu “e-dowodów” będą towarzyszyć utrudnienia. Od 27 lutego (środa) do 4 marca (poniedziałek) nie będzie można składać do toruńskiego magistratu wniosków online o wydanie dowodu osobistego.

Do 1 marca (piątek) do godz. 11.30 będzie można składać wnioski osobiście – w siedzibie magistrackiego wydziału spraw administracyjnych przy ul. Batorego 38/40 i w dwóch punktach informacyjnych urzędu miasta: w Plazie przy Broniewskiego i Atrium Copernicus przy Żółkiewskiego.

Oprócz tego 1 marca (piątek) od godz. 12 do 17 nie będzie można w magistracie odbierać nowych dowodów osobistych.

“Wydział spraw administracyjnych zawiadamia także, że możliwy jest czasowy brak dostępu do rejestru PESEL. Wtedy wszystkie sprawy meldunkowe mogą być załatwiane w trybie awaryjnym, co oznacza przyjęcie dokumentów po ocenie formalnej i elektroniczne wprowadzenie do rejestru tuż po jego ponownym uruchomieniu” – informują miejscy urzędnicy.

Na stronie urzędu miasta zostały opublikowane wskazówki dla osób, którym zależy na szybkim załatwieniu sprawy przed 4 marca:

  1. Składając wniosek – pamiętaj, aby go prawidłowo uzupełnić. Przede wszystkim sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu.
  2. WAŻNE! Jeśli Twoje zdjęcie będzie nieprawidłowe, urząd wezwie Cię do uzupełnienia wniosku – dostarczenia nowego zdjęcia.
  3. Jeżeli nie uzupełnisz wniosku do piątku 1 marca do godz. 11.30 będziesz musiała/ musiał złożyć wniosek ponownie.
  4. Jeśli chcesz wiedzieć, czy urząd wezwał Cię do uzupełnienia wniosku złożonego online, a nie sprawdzasz regularnie swojej skrzynki na ePUAP, możesz dostać powiadomienie także na swoją prywatną skrzynkę e-mail. Wymaga to zmian w ustawieniach skrzynki na ePUAP. To nic trudnego. Oto jak to zrobić: zaloguj się na swoje konto na ePUAP, wejdź w „Moja skrzynka” (prawy górny róg ekranu), w pasku po lewej stronie wybierz „Operacje”, kliknij, wybierz „Ustawienia”, kliknij, na środku okienka, które Ci się wyświetliło, widzisz opcję „Powiadomienia mailowe”. Wśród możliwych opcji otrzymywania powiadomień – zaznacz „zawsze”. Zapisz zmiany. Jeśli dostaniesz wiadomość z urzędu, będziesz o tym niezwłocznie powiadomiona/ powiadomiony.
  5. Składając wniosek online, wpisz swój numer telefonu – w razie konieczności urzędnik będzie mógł do Ciebie zadzwonić i wyjaśnić ewentualne wątpliwości.
  6. Jeśli nie jesteś pewna/ pewien, czy Twoje zdjęcie spełnia wymagania lub masz jakiekolwiek inne wątpliwości, idź do urzędu i tam – po wyjaśnieniu wątpliwości z urzędnikiem – złóż wniosek.

Od 4 marca zaczną być wydawane elektroniczne dowody osobiste. Dzięki nim – a konkretnie dzięki numerowi CAN, który pojawi się na pierwszej stronie dowodu – będziemy mieć dostęp do urzędowych usług elektronicznych. Z dokumentami dostaniemy też PIN1 i PIN2.

Umożliwią one m.in. sprawdzanie stanu konta z ZUS, złożenie zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym czy weryfikację punktów karnych, a także podpisywanie się pod urzędowymi pismami.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *