Wystawa Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke&Petera Greenawaya w ramach festiwalu EnergaCamerimage

Box2 Kultura
fot. Materiały Prasowe

Wystawa prezentowana będzie w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej w dniach 10.11.2019-01.03.2020. Ekspozycja obejmuje wystawy i działania artystyczne, które prezentują dokonania sztuki europejskiej i światowej.

Tegoroczna wystawa opiera się na twórczości reżysera, malarza, artysty sztuk wizualnych Petera Greenawaya. Twórca pochodzi z Wielkiej Brytanii, a sławę zdobył po filmowych interpretacjach znanych dzieł malarskich z okresu dawnego.

REKLAMA

Wystawa składać będzie się z trzech części, a autorką koncepcji jest żona Greenawaya- Saskia Boddeke. Pierwsza część będzie multimedialną instalacja z tekstami, rzeźbami, malarstwem i muzyką Luki D’Alberto i stanowić ma interpretację motywu czterech jeźdźców Apokalipsy. Instalacja w metaforyczny sposób opowiada o prawach dzieci, prawie do wolności słowa, wolności do przekonań religijnych.

Druga część dla zwiedzających to Atelier Greenawaya.

Zostanie specjalnie zaaranżowana przestrzeń, w której artysta przez trzy dni będzie spotykał się z wybranymi osobami. Greenaway codziennie przez kilkanaście godzin na oczach widzów będzie tworzył swoje kompozycje. Będzie można z nim porozmawiać podczas przerw “na herbatkę”, zadać pytania dotyczące jego sztuki. Myślę, że warto skorzystać z takiego spotkania, ponieważ nie zawsze jest tak łatwo wejść do pracowni artysty i obserwować etapy pracy-mówił Marek Żydowicz.

W konferencji prasowej udział wzięli: Wacław Kuczma dyrektor CSW, a także Marek Żydowicz organizator festiwalu Camerimage

W przestrzeni atelier zaprezentowanych zostanie 90 prac , które pochodzą z cyklu Mitologie, Dynastie, Części ciała, Pary Małżeńskie, Studio Rembrandta, Dzieci Uranu, Holenderskie krajobrazy oraz Żywioły.

Ostatnim elementem wystawy jest ekspozycja Nieme Kino. Publiczność na wygodnych kanapach obejrzy film dokumentalny Alfabet Greenawaya. Film opowiada o żonie i córce autora. Ścieżka dźwiękowa przekazana zostanie na słuchawkach. Film pokazuje artystę i jego fascynację alfabetem jako formą encyklopedycznego porządkowania świata.

Greenaway otrzymał honorowe tytuły naukowe na wielu uniwersytetach w Europie, a w 1990 roku odebrał nagrodę BAFTA za usługi dla kinematografii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *