Wystawa o Młodej Polsce w Ratuszu Staromiejskim

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Jutro o 17:00 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się otwarcie wystawy “Szczęśliwa Godzina: Młoda Polska”, organizowana przez Muzeum Okręgowe. Ekspozycję będzie można oglądać do 5 września.

Jak wyjaśnia kuratorka wystawy, dr Anna Król, była to wyjątkowa epoka w polskim życiu kulturalnym:

REKLAMA

Wiek XX otworzyła szczególna epoka – Młoda Polska – w której sztuka przeżyła swoją „szczęśliwą godzinę”. Nie tylko doszły wówczas do głosu równolegle rozmaite tendencje – secesja, symbolizm i „protoekspresjonizm” – ale przede wszystkim pojawiło się wiele indywidualności artystycznych, wybitnie utalentowanych, wręcz genialnych twórców, powstały dzieła ważne, programowe. „Nowa sztuka” była zjawiskiem oryginalnym, o swoistym obliczu, i w przebiegu artystycznych przemian odegrała wyjątkową rolę.

Wystawa będzie prezentować wątki związane z malarstwem, grafiką i rzeźbą tamtego okresu. Pojawią się na niej prace między innymi Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego. Przygotowana została we współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Będą na niej prezentowane prace z kolekcji prywatnych oraz Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Muzeów Okręgowych w Rzeszowie i Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Zamku Królewskiego na Wawelu

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.