Wystawa poświęcona kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu w Toruniu. Przygotował ją IPN

Box2 Wiadomości Województwo box
Kardynał Stefan Wyszyński – wystawa przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Od poniedziałku przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego można oglądać wystawę plenerową poświęconą kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, przygotowaną przez IPN. W Toruniu będzie do końca września. Potem pojedzie kolejno do Włocławka i Bydgoszczy.

W otwarciu wystawy uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, wiceprzewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej prof. Wojciech Polak, dyrektor gdańskiego oddziału IPN prof. Mirosław Golon oraz dk. prof. Waldemar Rozynkowski i prof. Michał Białkowski, historycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

– Wystawa przybliża sylwetkę prymasa, który, o czym nie wszyscy pewnie wiedzą, był blisko związany z naszym regionem – we Włocławku pełnił posługę kapłańską, Rywałd był pierwszym miejscem jego uwięzienia w 1953 roku. Dziękuję IPN-owi za jej przygotowanie – mówił marszałek Piotr Całbecki 

– Przydomek Prymas Tysiąclecia najlepiej oddaje istotę i rangę tej postaci. Prezentujemy wystawę o wspaniałym Polaku, największym, obok św. Jana Pawła II, w XX stuleciu. Stuleciu, które w tysiącletnich dziejach państwa okazało się najtrudniejszym. Ale przetrwaliśmy – dodawał podczas ceremonii otwarcia wystawy prof. Mirosław Golon. 

– Okres peerelu, w którym przypadała służba prymasa, to okres niewoli komunistycznej. Trzeba było pracować nad tym, by ocalić to, co jest do ocalenia. Zachować ducha narodu, zachować tożsamość, zachować chrześcijańskie oblicze społeczeństwa. I to prymasowi się udało w sposób bardzo skuteczny – stwierdził prof. Wojciech Polak.    

W niedzielę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się ceremonia beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i prof. Tomasz Grodzki oraz członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim. Województwo kujawsko-pomorskie reprezentował marszałek Piotr Całbecki.

Wystawa w Toruniu dostępna będzie do 30 września. Potem pojedzie do Włocławka, gdzie będzie można ją oglądać do 15 października. Następnie na kolejne dwa tygodnie trafi do Bydgoszczy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *