Skonieczka: Priorytetem elektrownia atomowa [3 PYTANIA DO…]
W życie wchodzą kolejne ustawy, które mają poprawić komfort życia Polaków. 1 lipca bieżącego roku w życie weszła ustawa o ograniczeniu cen za energię elektryczną. Co oznacza ta ustawa i jakie są kolejne kroki – o tym mówi Marcin Skonieczka, poseł na Sejm RP.
Czy Polskę stać na ogromne nakłady na energetykę, czy jest to po prostu konieczność aby dostosować się do Europejskich wytycznych?
Ta ustawa ma na celu zapewnienie ochrony Polkom i Polakom. Trzeba pamiętać, że ustawa miała wejść w życie już w zeszłym roku, ale dopiero w tym roku mogliśmy wziąć odpowiedzialność za tę kwestię. Okazało się, że w budżecie przygotowanym przez poprzednią władzę, nie ma miejsca na wsparcie klientów indywidualnych. W takiej sytuacji trzeba było znaleźć rozwiązanie w ciągu kilkunastu dni, aby móc zabezpieczyć obywateli. Ochronę ma zapewnić cena maksymalna dla klientów indywidualnych na poziomie 50 groszy netto. Poprzednia ustawa stanowiła, że po przekroczeniu określonej liczby KWh cena minimalna przestawała obowiązywać – ten zapis zostaje zniesiony, więc jeżeli ktoś posiada ogrzewanie elektryczne, to nowe rozwiązania są dla niego korzystne. Najbardziej potrzebujących odbiorców chronimy bonami energetycznymi, które wynoszą od 300 do 1200 złotych – takie bony dostanie około 3 i pół miliona osób. Ta ustawa zabezpiecza także samorządy i mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa.
Jak ocenia Pan infrastrukturę energetyczną po latach rządów Prawa i Sprawiedliwości?
W energetyce mamy ogromne zaniedbania. Przede wszystkim, byliśmy okłamywani przez poprzedni rząd – wmawiano nam, że Polska stoi węglem. Okazało się, że węgiel musieliśmy importować z Rosji, więc gdy wybuchła wojna w Ukrainie, ceny węgla skoczyły. Przez te osiem lat zaniedbano transformację energetyczną, a my postaramy się to naprawić – planujemy inwestować w energię odnawialną. Trzeba także rozwiązać kwestię stanu sieci przesyłowej, bo dzisiaj to jest największa bariera w rozwoju energetyki – w sieć przesyłową trzeba inwestować oraz ją modernizować.
Jakie są kolejne kroki koalicji w rozwoju infrastruktury energetycznej?
Zależy nam na tym, żeby wszedł w życie plan inwestycyjny związany z budową elektrowni atomowej. Jeśli chodzi o regulacje na poziomie Europejskim, chcemy przekonać UE żeby energia atomowa była traktowana na równi z OZE. Będziemy starali się pozyskać środki z Unii Europejskiej na budowę elektrowni atomowej. Uważamy, że energia atomowa jest dużo lepsza niż paliwa kopalne, a Polska ma ogromne problemy z emisją CO2.
Po informacje z regionu zapraszamy na nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl