Skonieczka: Sołectwa będą decydować o swoich wydatkach [3 pytania do…]
Do sejmu trafił projekt ustawy o samorządzie gminnym i funduszu sołeckim. W każdej gminie ma zostać powołany fundusz sołecki, na który zostaną zwiększone refundacje. Ponadto, każdy sołtys ma mieć diety i ubezpieczenie. O projekcie ustawy mówi Marcin Skonieczka, poseł na Sejm RP.
Jest Pan współautorem tego projektu ustawy – proponowane zmiany to rewolucja czy przeniesienie akcentów?
Jest to rewolucja i wynika ona z doświadczeń sołtysów. O tych postulatach Polska 2050 mówiła od kilku lat, a rozmawialiśmy o nich i ustalaliśmy je z sołtysami z całego kraju. Jest to poważny krok w przód – poprawa pewnych procedur i zwiększenie roli sołectw.
Skąd pojawił się pomysł i potrzeba na wzmocnienie pozycji sołtysa? Dieta i ubezpieczenie wynikające z piastowania tego stanowiska będzie oznaczać większą rywalizację osób, które się o nie ubiegają?
Ustawa ma na celu usystematyzowanie zasad w całym kraju. Obecnie jest tak, że w różnych gminach różnie wygląda sprawa funduszu sołeckiego i samej posady sołtysa. O powołaniu funduszu sołeckiego decyduje aktualnie rada gminy. Powoduje to, że w wielu gminach ten fundusz po prostu nie funkcjonuje. Są gminy, które od zawsze mają fundusz sołecki, ale są też takie, które nigdy go nie miały. Na tym tracą sołectwa, ponieważ nie mogą decydować na co powinny zostać przeznaczone pieniądze. To samo tyczy się diety oraz ubezpieczenia – w części gmin w Polsce sołtysi nie dostają diet. Uważamy, że to niesprawiedliwe. Chcemy zachęcić samorządy aby rady gminy uchwalały diety i ubezpieczały sołtysów, którzy wykonują bardzo ważną pracę i dieta oraz ubezpieczenie to minimum, które powinni mieć.
Czy zwiększenie funduszy sołeckich i powołanie młodzieżowych rad to pomysł na aktywizację lokalnych społeczności czy za tymi pomysłami stoi inny cel?
Fundusz sołecki jest metodą aktywizacji mieszkańców, ponieważ gdy mieszkańcy mogą decydować o przedsięwzięciach i inwestycjach, to bardziej zaangażują się w życie społeczności. Wiemy o tym, że sytuacja finansowa gmin w Polsce jest różna, dlatego wzmacniamy też fundusze gmin za pomocą refundacji. Gminy do tej pory za wydatki w ramach funduszu sołeckiego dostawały od 20% do 40% refundacji. Projekt ustawy ma zwiększyć refundacje o 10 punktów procentowych. Oznacza to, że najbiedniejsze gminy otrzymają zwrot 50% wydatków na fundusz sołecki, a najbogatsze 30%. Chcemy też aktywizować młodzież – w wielu sołectwach jest potrzeba utworzenia młodzieżowych rad sołeckich, a dotychczas nie było do tego podstawy prawnej. Naszym zadaniem jest zachęcanie i uczenie młodzieży jak funkcjonuje samorząd. Sołtysi, którzy współtworzyli z nami projekt widzą w młodzieżowych radach szansę na znalezienie swoich następców. Młodzi ludzie, którzy pojawiliby się w radzie mogliby zostać wójtami czy sołtysami.
Po informacje z regionu zapraszamy na nasz bliźniaczy portal pozatorun.pl