“Z niepokojem zapoznałem się z Pańską argumentacją”. List posła Szramki do Prezesa TVP

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Poseł Kukiz’15 Paweł Szramka napisał list do Prezesa TVP Jacka Kurskiego. Dotyczy on sposobu realizacji i jakości tłumaczeń na język migowy w programach TVP S.A.

Paweł Szramka w połowie listopada 2020 roku wystosował interpelację do ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu w sprawie sposobu realizacji i jakości tłumaczeń na język migowy w programach oferowanych przez Telewizję Polską.

REKLAMA

– Zaznaczyłem w niej problem osób głuchych i niedosłyszących, którzy cierpią na niedostatek programów z udziałem tłumacza języka migowego. Pośród kilku pytań znalazły się dwa najważniejsze: Czy planuje się zwiększenie limitu tłumaczeń migowych na rok 2021? Czy planuje się rozszerzenie liczby programów z tłumaczeniem na polski język migowy? – czytamy we wpisie na facebookowym profilu posła Szramki.

Odpowiedź na tę interpelację przyszła po ponad dwóch miesiącach. Odniósł się do niej Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński, a także Prezes TVP Jacek Kurski.

Interpelację, a także odpowiedź na nią znajdziecie TUTAJ.

– Niestety odpowiedź nie jest zadowalająca. Szczególnie nietrafione uznaję zawarte w odpowiedzi argumenty, że obecność tłumacza będzie utrudnieniem dla pozostałych widzów, którzy go nie potrzebują. Osobiście uważam, że chodzi raczej o zmniejszenie miejsca dla słynnych pasków informacyjnych w TVP, które często można wrzucić do kategorii fantasty lub komediowej. Uważam, że odpowiedź jest niesatysfakcjonująca i na pewno krzywdząca dla osób głuchych i niedosłyszących – napisał na facebooku Paweł Szramka.

Poseł Kukiz’15 zdecydował się na napisanie listu w tej sprawie do Jacka Kurskiego. Wcześniej jednak przeprowadził w mediach społecznościowych ankiety, w których internauci odpowiadali na pytanie: Czy obecność tłumacza stanowi dla Ciebie duży dyskomfort z powodu zajmowanego miejsca na ekranie? Jej wyniki zdecydowanie wskazują na to, że obecność tłumacza na ekranie nie przeszkadza w odbiorze programów.

List do Prezesa TVP znajdziecie w poniższym poście.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *