“Z parkowaniem jest masakra!” Co się dzieje po rozpoczęciu budowy sądu rejonowego?

Box2 Wiadomości
Tak ma wyglądać gmach sądu rejonowego na pl. Zwycięstwa

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy sądu rejonowego było ciężko z parkowaniem w okolicach pl. Zwycięstwa. – Teraz z parkowaniem jest masakra! – irytuje się mieszkaniec ul. Przy Rynku Wełnianym.

O braku miejsc parkingowych w tej części Torunia mówi się od lat. Teraz ten problem się zwielokrotnił. Z pl. Zwycięstwa, gdzie rozpoczęła się budowa nowego gmachu sądu rejonowego, zniknęły dziesiątki miejsc parkingowych.

Jak teraz wygląda parkowanie na tym odcinku ul. Grudziądzkiej i sąsiednich ulicach?

– Praktycznie przez cały dzień trwa walka o miejsca parkingowe – najgorzej jest od godz. 7 do 16 – irytuje się nasz Czytelnik z ul. Przy Rynku Wełnianym. – Wielu kierowców z parkowaniem przeniosła się nieco dalej. Szukają miejsc na ul. Wojska Polskiego, Bażyńskich i wielu osiedlowych ulicach. Mam już dość kłótni z kierowcami, którzy blokują przejazdy, stają na trawnikach. Już się nie szczypię i dzwonię na straż miejską.

Kolejny mieszkaniec: – Coraz więcej aut wjeżdża mi pod sam dom. Koło południa nie ma, gdzie zaparkować. Stają nawet w miejscach nie wyznaczonych.

– W ciągu dnia nie da się zaparkować – wskazuje Robert Czekański, mieszkaniec ul. Przy Rynku Wełnianym. – Wszędzie wszystko zajęte. Masakra jest. Wieczorami, po południu, po 16, jest w z grubsza OK. W weekendy, jak będzie zjazd na WSB, to nawet nie chcę myśleć.

Sytuacja parkingowa w tej części miasta poprawi się wyraźnie dopiero w przyszłym roku. Na początku tego miesiąca toruńscy drogowcy podpisali umowy na realizację trzech parkingów, które powstaną w sąsiedztwie nowo budowanej siedziby Sądu Rejonowego.

W ramach tych trzech zadań przybędzie ok. 250 bezpłatnych miejsc do parkowania. Pierwszy z wykonawców – Transbruk – za 1,6 mln zł – wybuduje 158 miejsc przy ul. Gregorkiewicza. Budowa zakończy się w lipcu 2019 r. Bud-West za 1,1 mln zł wykona 50 miejsc przy Wałach gen. Sikorskiego (między rondem ZNP a ul. Gregorkiewicza). W tym przypadku termin to lipiec 2019 r. Wcześniej – w maju 2019 r. – zostanie udostępnionych 38 postojów – przy ul. Grudziądzkiej 53. Zrealizuje je Bud-West za 895 tys. zł.

To nie wszystko. W planach jest jeszcze budowa dwóch parkingów w pobliżu pl. Zwycięstwa. Gdzie? Przy ul. Grudziądzkiej 62 i przy pl. bp. Chrapka. – Po zrealizowaniu wszystkich zadań uzyskamy ponad 500 dodatkowych miejsc do parkowania – informują toruńscy drogowcy. – W okolicy pojawią się także parkingi, które powstaną przy okazji rozbudowy basenu przy ul. Bażyńskich i zagospodarowania terenu pomiędzy ulicami: Przy Rynku Wełnianym, Jagiellońskiej, Przy Kaszowniku.

Kolejne parkingi pojawią się w garażu podziemnym pod sądem rejonowym – ponad 100 miejsc dla pracowników. Do tego dojdą też 33 miejsca dla petentów w cieniu budynku i ok. 40 miejsc przy ul. Jagiellońskiej.

Gdzie obecnie można parkować w tej okolicy? Oto lokalizacje:

• parking przy ul. Bażyńskich – 15 miejsc ogólnodostępnych,
• parking prywatny przy ul. Bażyńskich – 75 miejsc,
• parkingi prywatne sklepów przy ul. Bażyńskich – 130 miejsc,
• parking prywatny hotelu przy ul. Grudziądzkiej – 200 miejsc,
• parkingi przy ul. Grudziądzkiej – 67 miejsc ogólnodostępnych,
• parkingi przy ul. Jagiellońskiej – 68 miejsc ogólnodostępnych,
• parking przy ul. Gregorkiewicza (SPP) – 70 miejsc ogólnodostępnych,
• parking przy ul. Wały gen. Sikorskiego (SPP) – 40 miejsc ogólnodostępnych,
• parkingi przy ul. Dąbrowskiego (SPP) – 54 miejsca ogólnodostępne,
• parking przy pl. św. Katarzyny (ZS nr 10) (SPP) – 66 miejsc ogólnodostępnych,
• parking naziemno-podziemny, plac św. Katarzyny (płatny) – 287 miejsc ogólnodostępnych.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *