Z pasieki na dachu Urzędu Marszałkowskiego zebrano miód. To pierwszy raz w tym roku

Box2 Wiadomości Województwo box
Miodobranie na dachu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Pierwsze w tym roku miodobranie w pasiece na dachu budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu za nami. Tradycyjnie uczestniczył w nim marszałek Piotr Całbecki i zajmujący się marszałkowskimi pszczołami od 5 lat prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu Tadeusz Dussa.

– Pszczoła miodna odgrywa bardzo ważną rolę w ekosystemie, bo podtrzymuje bioróżnorodność. Mało kto wie, że jedna trzecia produktów spożywanych przez człowieka jest zależna od zapylania przez owady. Pasieka to nasz niewielki wkład na rzecz środowiska – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

Na dachu urzędu znajduje się 5 uli, w których mieszka tyle samo pszczelich rodzin. Każda liczy sobie od 40 do 50 tys. pszczół. Miód powstaje na bazie nektarów klonowego, wiązowego, akacjowego, leszczynowego i lipowego, które pszczoły znajdują w najbliższej okolicy. Za każdym razem miód przechodzi badania pod kątem zawartości.

Pasieka w centrum miasta to coraz częstsze zjawisko. W samym Toruniu Urząd Marszałkowski nie jest jedynym miejscem, gdzie znajdziemy ule. Pasiekę utrzymują również m.in. Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Ogród Zoobotaniczny oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.