Z Rzymu do Fromborka na rowerze. Torunianin wyruszy śladami Mikołaja Kopernika

Box2 Kultura
Fot. nadesłane

W niedzielę 28 kwietnia Przemek Wołoszyk, toruński podróżnik, rusza w kolejną wyprawę. Tym razem chce przejechać na rowerze z Rzymu do Fromborka, wjeżdżając do najważniejszych miast, z którymi związany był Mikołaj Kopernik.

Przemek zamierza zmierzyć się ze szlakiem jaki w przeszłości musiał przebyć Mikołaj Kopernik, ucząc się w największych ówczesnych uniwersytetach.

REKLAMA

– Celem mojej wyprawy jest poznanie drogi, jaką Kopernik pokonał w ramach swojej edukacji. Niestety, trasa jaką przebył nie jest znana – zdradza Przemek Wołoszyk. – Mogła prowadzić przez Kraków, gdzie rodzina Koperników miała krewnych. Wiadomo że Kopernik był we Wrocławiu, co dalej? Tego nie wiemy. Moja wyprawa startuje 28 kwietnia 2019, a jej koniec planowany jest na 15 maja.

Do jakich miejsc zawita torunianin? Przede wszystkim odwiedzi Uniwersytet Sapienze w Rzymie, gdzie Mikołaj Kopernik wykładał matematykę. Zwiedzi także Uniwersytet Boloński i spróbuje odnaleźć miejsca, w których mieszkał astronom – Porta Nova oraz San Salvatore. Następnie, w Ferrarze odwiedzi uniwersytet, który nadał Kopernikowi doktorat. W planach Przemek Wołoszyk ma także zwiedzenie Uniwersytetu w Padwie.

Dlaczego Wołoszyk zdecydował się właśnie na te miasta?

– Są one kluczowe, dzięki nim można poznać postać Kopernika w okresie studiów. Pozostała część trasy to powrót, który oczywiście planuję przez Toruń. Całość trasy liczy ok. 2000 kilometrów – zapewnia podróżnik.

W środę 1 maja torunianina powitają Polacy mieszkający w Bolonii. Przed samym wyjazdem, 28 kwietnia o godz. 13.00 podróżnik opowie o wyprawie w Hospicjum Nadzieja przy ul. Włocławskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *