Za tydzień kolejna sesja. Czym zajmą się radni?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Poznaliśmy propozycje projektów uchwał, którymi zajmą się toruńscy radni na najbliższej sesji 27 stycznia. O projektach opowiedział dziś prezydent Michał Zaleski. Mowa była o zmianach w urzędzie miasta, programach naprawczych i korektach w budżecie.

Na przyszłotygodniowej sesji ma dojść do odwołania dotychczasowej skarbniczki miejskiej Magdaleny Flisykowskiej. Jej miejsce ma zająć Aneta Pietrzak, co również trafi pod obrady. Zmiana ma nastąpić już 31 stycznia.

– Pani skarbnik zdecydowanie zabiega o ten termin zakończenia pracy w urzędzie miasta. To bardzo trudne, szczególnie dla mnie, bo z panią skarbnik współpracuję od 2003 r., a jako dyrektorką działu w urzędzie od stycznia 2010 r. – mówił prezydent. – Wywiązywała się ze swoich zadań w sposób nie tylko wzorcowy, ale z pełnym zaangażowaniem, umiejętnościami, często pokazując rozwiązania toruńskie jako przykładowe dla innych miast w Polsce.

Jedną z propozycji jest zwiększenie wsparcia dla osób, które chciałyby wymienić stare piece na bardziej przyjazne środowisku źródła ciepła.

– Zwiększamy kwoty dofinansowania dla poszczególnych działań – mówił prezydent Michał Zaleski.

Większe dostawienie obejmie m.in. pompy ciepła. Jednym z tematów będzie plan konsultacji społecznych, przedstawiający listę łącznie 11 konsultacji ogólnomiejskich i 3 lokalnych.

– Pomysły takie, które corocznie trafiają do konsultacji, jak np. programy profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych, ale także model konsultowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego czy program profilaktyki przeciwnowotworowej – tłumaczył prezydent.

Radni pochylą się także nad programami naprawczymi Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego i Specjalistycznego Szpitala Miejskiego.

– Zakład odnotował w 2021 r. kilkusettysięczną stratę – wyjaśnił prezydent. – Szpital w 2020 r. zanotował stratę 25 mln zł.

Czekają nas też zmiany budżetowe. Radni pochylą się nad proponowanymi przez prezydenta zmianami, wynikającymi z przesunięć.

– Proszę radę miasta o zmianę budżetu na ten rok. Wszystkie zmiany dotyczą przesunięć środków finansowych niewykorzystanych w 2021 r. do 2022 r. Bierze się to z tego, że do ostatnich dni ubiegłego roku liczyliśmy na możliwość zakontraktowania usług, robót i dostaw. Wtedy te środki byłyby wydatkowane w roku ubiegłym w ramach wydatków niewygasających. Nie udało się tego zrobić, a zadania musimy realizować – wyjaśniał Michał Zaleski.

Najbliższa sesja rady miasta odbędzie się w czwartek 27 stycznia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.