Za tydzień kolejna sesja. Czym zajmą się radni?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Już w czwartek 13 maja odbędzie się kolejna sesja rady miasta. Prezydent Michał Zaleski na tydzień przed nią przedstawił wybrane propozycje uchwał, którymi zajmą się radni. Jak prezentują się zaprezentowane projekty?

Prezydent przedstawił projekt uchwały dotyczący połączenia Toruńskiej Agendy Kulturalnej i Centrum Kultury Zamek Krzyżacki. Możliwość zwiększenia liczby nowatorskich działań i wsparcia tych już istniejących. Ma to pozwolić lepiej wykorzystać potencjał obu instytucji kultury. Jeśli radni przychylą się do projektu, TAK i CK Zamek Krzyżacki planowo zostaną połączone od stycznia. Uchwała póki co będzie jedynie wyrażeniem woli takiego połączenia.

– Sama uchwała stanowiąca mogłaby mieć miejsce we wrześniu tego roku – podał prezydent. – Co ważne, bez zwiększenia kosztów organizacyjnych, bez dodatkowych nakładów finansowych, możnaby także zwiększyć działalność merytoryczną, a także wykorzystać zasoby, ale i pozyskiwać więcej środków zewnętrznych.

Kolejny projekt, nad którym pochylą się radni, dotyczy zmian w budżecie miasta. Chodzi o zmiany w dochodach i wydatkach rzędu 3 mln zł, dotyczące m.in. przyznanych dotacji, środków z funduszu przeciwdziałania Covid-19, czy przeniesienie zadań z ubiegłego roku.

– Część wydatków ubiegłorocznych mogło być realizowanych w tym roku, jako zadania, które mają oznaczenie niewygasających. Rok ubiegły finansuje wydatki, czynione w kolejnym roku. Były one oznaczone terminami, które minęły. Niestety, tych wydatków zrealizować się nie udało. W związku z tym, przenosimy te pieniądze z wydatków niewygasających na bieżące i zrealizujemy te zadania, ale już w ramach budżetu 2021 – tłumaczył Michał Zaleski.

Wydatki przeniesione na obecny rok to m.in. modernizacja wystawy “O Obrotach” w CN Młyn Wiedzy, budowa niektórych terenów rekreacyjnych, czy remont jednego z budynków przy ul. Mickiewicza. 

Prezydent zaproponuje radnym także uchwałę dotyczącą zmiany cen biletów transportu publicznego.

– Liczymy, że jak czas pandemii ustanie, to zainteresowanie transportem publicznym, bardzo ekologicznymi już autobusami miejskimi i tramwajami wzrośnie, a więc wzrośnie także sprzedaż biletów. Równolegle wprowadziliśmy zmianę, która powoduje, iż od 1 czerwca strefa parkowania będzie czynna w obszarze zespołu staromiejskiego w soboty – mówił prezydent. 

Zniżka miałaby dotyczyć właśnie biletów weekendowych. Obecnie bilet rodzinny kosztuje 14 zł, a normalny 20 zł. Zgodnie z projektem uchwały, miałyby kosztować kolejno 10 i 14 zł. Zmiany zmierzają w kierunku zachęcenia mieszkańców do zostawienia samochodów i przesiadki w komunikację miejską. 

Dobrą wiadomość dla restauratorów przynosi kolejna uchwała. Chodzi o zniżkę opłaty za wystawione ogródki. Obecnie opłata wynosi 4 zł/m². Prezydent proponuje zmianę do poziomu 40 gr/m² od 1 czerwca do końca września, na drogach zarządzanych przez MZD.

– Spodziewamy się, że jeżeli rada miasta przyjmie tę uchwałę, to dochody, jakie osiąga miasto będą niższe o około 80 tys. zł – poinformował prezydent Michał Zaleski.

Najbliższa sesja rady miasta odbędzie się 13 maja. Początek o godz. 10:00.

Tagged

1 thought on “Za tydzień kolejna sesja. Czym zajmą się radni?

 1. Ciekawe…
  prezydent musi dawać propozycje uchwał radnym Torunia.
  To od czego oni i one są?!
  Obniżenie cen jednoprzejazdowych biletów MZK?
  Tak.
  Może nie o 90°/。, jak za ogródki, ale
  o 20°/。.
  Moja propozycja.
  W jej sprawie, jak sygnalizacji świetlnej na Bydgoskiej-konsultacje, a nawet-decyzja społeczna torunian.
  CHCECIE obniżek cen jednoprzejazdowych biletów MZK?
  Kupiliście-torunianie-za wiele milionów, nowe autobusy?
  Czas więc z tego korzystać.
  TANIEJ!
  Tak to działa.
  Prosty rachunek i logika.
  Inwestujesz w mieszkanie, dom, miasto.
  W lepsze technologie, niższe koszty, więc…
  masz potem taniej!
  Prawda szanowni torunianie?!
  OBNIŻKA powszechna cen jednoprzejazdowych biletów MZK.
  Żądajcie.
  Kto żąda-temu jest dane.
  Żadna “Łaska”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *