Zabrzmi Gaudeaums. W piątek inauguracja roku akademickiego na UMK

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W najbliższy piątek rozpocznie się rok akademicki 2021/2022. Uroczysta inauguracja na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika odbędzie się w auli uniwersytetu o 11:00. Podczas niej tytuł honoris causa otrzyma była premier, profesor Hanna Suchocka.

Tegoroczna inauguracja będzie mieć formę hybrydową. Wstęp na aulę będą mieć tylko osoby z zaproszeniami. Całe wydarzenie będzie transmitowane na kanale UMK TV na portalu YouTube: https://www.youtube.com/c/UMKTV-youtube

Najpierw wystąpienie inauguracyjne wygłosi rektor uczelni, prof. dr. hab. Andrzej Sokala. Następnym punktem programu będzie immatrykulacja, czyli symboliczne włączenie do społeczności akademickiej studentów i studentek I roku. Ślubowanie złożą także uczniowie i uczennice rozpoczynający naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym.

Tytuł doktora honoris causa otrzyma prof. Hanna Suchocka, pierwsza kobieta na stanowisku premiera Polski w latach 1992-93, prawniczka związana z poznańskim Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, ambasador RP w Watykanie w latach 2001-13. Od wielu lat aktywnie współpracuje z Wydziałem Prawa i Administracji oraz Wydziałem Teologicznym UMK. Profesor Suchocka wygłosi podczas uroczystości wykład inauguracyjny “Ewolucja pojęcia tożsamości konstytucyjnej”.

Wręczone zostaną nagrody dla Najlepszego Absolwenta, Najlepszego Studenta i Najlepszego Studenta-Sportowca oraz Najlepszego Ucznia ULO w minionych 12 miesiącach.

Podano już grafik inauguracji wydziałowych, w większości przypadków będą się one odbywać podczas pierwszego tygodnia zajęć dydaktycznych:

Msza święta w intencji nowego roku akademickiego zostanie odprawiona w czwartek 14 października o 19:00 w kościele akademickim pw. Świętego Ducha.

Dziś opublikowano zarządzenie rektora uczelni w sprawie organizacji kształcenia na UMK podczas semestru zimowego. Zawarto w nim zalecenie wykonania szczepienia przeciwko koronawirusowi wszystkim nauczycielom, studentom, doktorantom i innym uczestnikom procesu kształcenia, zarządza się także wymóg 10-minutowych przerw podczas zajęć trwających 90 minut (przerwa ta wlicza się w czas zajęć, przez co nie ulegają one wydłużeniu). Utrzymany jest wymóg korzystania z maseczek (nie musi jej mieć wykładowca podczas prowadzenia zajęć).

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *