Zaczynamy weekend! Co będzie się działo w Toruniu w piątek?

Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Spotkania fotograficzne, wernisaże wystaw w Galerii Wozownia, NIghtskating ulicami miasta oraz kolejny pokaz w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych to tylko część z wielu atrakcji, z jakich będzie można skorzystać w piątek 6 września. Gdzie warto pójść? Zobaczcie sami!

PIĄTEK 6 września

godz. 8:00 13. Ogólnopolskie Plenerowe Spotkania Fotografików – Transylwania 2019, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, filia przy ul. Kościuszki

Wystawa podsumowująca 13. Ogólnopolskie Spotkanie Fotografików. Obejmuje 192 prace 10 autorów. Na zdjęciach artyści uwiecznili obszar Rumuńskiej Transylwanii: śliczny zamek w Hunedoarze, cytadelę w Devie, monastyr w Prislop, dużo cerkwi oraz rezerwat żubrów.

godz. 10:00 Etnowyprawka Malucha: Ziarenka!, Muzeum Etnograficzne
Zajęcia z cyklu Etnowyprawka adresowane są do małych dzieci (od 21 m-cy do 3 lat) i ich opiekunów. Uczestnicy ruszą tropem ziaren zbóż, poznają ich kształty, kolory, zapach, a także dźwięki, jakie wydają, kiedy są przesypywane. Zobaczą również, jak wyglądała kaszka, którą warzyła sroczka. Nie zabraknie elementów wokalnych. Prowadzenie: dr Olga Kwiatkowska. Bilety: 25 zł/1,5 godz. (dziecko + 1 opiekun).

godz. 12:00 12. Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves, pl. Rapackiego
Otwarcie wystawy pokonkursowej “Art Moves”. W tym roku impreza odbywa się pod hasłem „Nadciągająca katastrofa czy szansa, by uratować siebie i świat?”. W ramach festiwalu, jak co roku, zobaczymy w przestrzeni miejskiej Torunia prace uzdolnionych debiutantów, jak i uznanych, międzynarodowych twórców. Wstęp wolny.

godz. 15:30 Prawo kobiet przy porodzie, Kamienica Inicjatyw, ul. Kopernika 22
Kolejne spotkanie z cyklu „Świadomie o porodzie”. Tym razem dowiedzieć się będzie można, jakie prawa posiada kobieta podczas porodu (m.in. standardy okołoporodowe, co można, a czego nie można robić podczas porodu, jakie prawo ma osoba towarzysząca i co robić, gdy prawo jest łamane). Uczestniczki napiszą również plan porodu dostosowany do szpitala. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: tel. 667330218.

godz. 16:30 Fraktakle #2: Kosmiczne dźwięki, Kulturhauz, ul. Poniatowskiego 5/2
Festiwal dźwiękowych opowieści to projekt poświęcony eksperymentalnym próbom eksplorowania muzyki, skierowanej do najmłodszych odbiorców kultury. W programie warsztatów: nasłuchiwanie zarejestrowanych dźwięków kosmosu, eksperymenty muzyczne na instrumentach akustycznych, poznanie kilku fenomenów brzmieniowych i wspólna improwizacja. Każdy uczestnik otrzyma instrument burzowy, który zostanie zbudowany z komponentów i ozdobiony podczas warsztatów. Warsztaty przeznaczone dla dzieci w wieku 5+. Wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy: kulturhauz@gmail.com

godz. 17:00-20:00 Escape Room – Odzyskaj Wolność, Kamienica Inicjatyw, ul. Kopernika 22
Escape Room przeniesie uczestników 100 lat wstecz – misją będzie odzyskanie niepodległości dla Torunia. Przygotowane zagadki przybliżą najważniejsze aspekty procesu powrotu naszego miasta do odrodzonej Polski. Do Escape Roomu wejść mogą grupy pięcioosobowe. Wejście odbywa się co 60 minut. Zapisy: tel. 514 786 113 od pon. do pt. w godz. 9:00 – 17:00 lub email biuro@kamienica-inicjatyw.pl Wstęp wolny.

godz. 18:00 Otwarcie nowych wystaw, Galeria Sztuki Wozownia

  • 11. Triennale Małych Form Malarskich – wystawa pokonkursowa – wernisaż wystawy oraz wręczenie nagród w ramach ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Wozownię. Zaprezentowane zostaną prace w dziedzinie kameralnej twórczości malarskiej.
  • Ryszard Gieryszewski – Właściwy wybór – zbiór prac graficznych – linorytów i drzeworytów powstałych na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Odnajdziemy w nich wszystkie najbardziej charakterystyczne cechy twórczości artysty, który z powodzeniem łączy dwa, z pozoru sprzeczne języki formalne – abstrakcję geometryczną i abstrakcję organiczną.
  • Jerzy Grochocki – Linie Czterowymiarowych Pojęć – Moje obiekty wywodzą się z matematyczności otaczającej nas przestrzeni, tej najbliższej i tej nieskończonej, gdzie w procesie twórczym systematyka znaku, przestrzeni i koloru staje się podstawowym narzędziem przekazu, a redukcja rozszerza widnokrąg wyobraźni – tak nową wystawę w Wozowni opisuje Jerzy Grochocki, autor “Linii Czterowymiarowych Pojęć”.
  • Paulina Broma – Spacer ze ścianą / Walk with Wall – Projekt #ŚCIANA to trwający kilka miesięcy cykl działań o charakterze performatywnym oraz wydarzeń warsztatowych w Toruniu i Bydgoszczy. Tytułowa „ściana” – mobilna konstrukcja, składająca się ze stelażu osadzonego na kołach rowerowych – jest swego rodzaju próbą konfrontacji z odbiorcą, użytkownikiem przestrzeni publicznej. Niesione przez nią treści i przekaz wizualny mają na celu wzbudzić zainteresowanie oraz skłonić do refleksji i interakcji. 

Wstęp na wszystkie wystawy w dniu wernisażu jest wolny.

godz. 18:00 Italo Disco – spektakl muzyczny, Dwór Artusa 
Nicola Palladini powraca do Torunia po wielkim sukcesie programu “Ciao Ciao Bambina”. Na toruńską publiczność czeka powrót do lat 80. i rytmów Italo Disco, czyli największych włoskich przebojów tamtego okresu. Usłyszymy, m.in.: „Vamos a la playa/No tengo dinero”, „Flames of Love” czy „Sara’ perche’ ti amo”. Bilety: 40 zł.

godz. 18:00 Fotografia „Autor anonimowy”, Mała Galeria Fotografiki ZPAF, ul. Różana 1
Wernisaż wystawy zdjęć autora, który chce pozostać anonimowy. Jego prace to artystyczna podróż do miejsc istniejących w jego wyobraźni. Rzeczywistość, którą obejrzymy, jest zbudowana z połączenia wielu spersonifikowanych elementów, skojarzeń, iluzji. Wstęp wolny.

godz. 19:00 Rejsy wieczorne z Toruńskimi Flisakami – zachód słońca na Wiśle, Przystań AZS, ul. Jerzego Popiełuszki 
Toruńscy Flisacy zapraszają na rejs w trakcie “najpiękniejszych zachodów słońca”. Nad bezpieczeństwem uczestników będzie czuwał zawodowy sternik. Bilety: 40 zł.

godz. 20:00 Nightskating Toruń, Toruń Plaza
Kolejna edycja nightskatingu. Uczestnicy do pokonania będą mieli 17 km. Organizatorzy zapewniają: spokojne tempo przejazdu (do 15 km/h), muzykę na całej trasie oraz atrakcje dla uczestników. Wstęp wolny.

godz. 20:30 5. Festiwal Teatrów ulicznych: ITAN – Kot w Butach, Rynek Staromiejski
Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego przedstawi nam historię polskiego parobka, który staje się wpływowym szlachcicem oraz zdobywa bogactwo i władzę nad królestwem. Pomaga mu w tym mówiący kot, który w interpretacji Dziurmana okazuje się być jednak… byłym aktorem filmowym. Wstęp wolny.

godz. 21:00 OpenAir, czyli Piątek na Patio!, klub NRD, ul. Browarna 6
Każdy ma takiego Openera, na jakiego się wybierze, a najlepiej wybrać się na Open Aira na Browarną 6! Zagrają Pras + Żółty. Wstęp z listy FB wolny, pozostali 10 zł.

1 thought on “Zaczynamy weekend! Co będzie się działo w Toruniu w piątek?

  1. Z chęcią gdzieś bym wyszła w piątkowy wieczór ale ze złamaną nogą to tak średnio 😛 Dobrze że niedawno kupiłam gimatriks. Przyjdzie paru znajomych do mnie to będziemy mieli co robić. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *