Zadbaj o formę. Sala treningowo-rehabilitacyjna Jopa Clinic to miejsce nie tylko dla profesjonalnych sportowców

Box2 Sport Wiadomości
Mateusz Gręźlikowski jest jednym z trenerów motorycznych prowadzących zajęcia w Jopa Clinic./fot. Łukasz Piecyk

W pełni wyposażona sala treningowa i zajęcia pod okiem trenerów. O tym, czym jest trening motoryczny i dlaczego jest ważny, opowiedział nam Mateusz Gręźlikowski, jeden z trenerów Jopa Clinic.

Trening motoryczny ma na celu poprawić formę i zdrowie sportowca uprawiającego aktywność fizyczną, zarówno rekreacyjnie, jak i zawodowo. Poprawa zdolności motorycznych przebiegać może w różny sposób, zależny od charakterystyki dyscypliny oraz indywidualnych potrzeb zawodnika. 

REKLAMA

W przygotowaniu motorycznym podstawą powinny być ćwiczenia siłowe, a co za tym idzie rozwój siły mięśniowej. Wpływa on na inne zdolności motoryczne takie jak szybkość, skoczność, zwinność itd. Prawidłowo zbudowane ciało sportowca, z zachowaniem balansu strukturalnego, czyli proporcji siły i masy mięśniowej poszczególnych segmentów ciała, będzie pomocne w uniknięciu kontuzji zawodnika.

– Siła naszych mięśni jest bardzo ważna, bo to ona rzutuje na to, jak funkcjonujemy – mówi Mateusz Gręźlikowski, trener przygotowania motorycznego Jopa Clinic.

Czy trening motoryczny jest tylko dla sportowców? Oczywiście nie! Skorzystać na nim może każdy, komu zależy na poprawie formy bądź zdrowia w aspekcie prewencyjnym.

– Przeciętny człowiek, który nie uprawia więcej aktywności, ale lubi spacery i jazdę rowerem, też może skorzystać z takiego treningu. To poprawi jego codzienne funkcjonowanie. Poprawiając siłę mięśni nóg i brzucha, możemy poprawić nawet zdolność wstawania z łóżka – śmieje się Mateusz Gręźlikowski. – Trener motoryczny ma za zadanie dopasować trening do ćwiczącego. W przypadku sportowców przed sezonem najpewniej będzie to trening siłowy, by jak najbardziej się wzmocnić. To nie tylko poprawia szybkość, ale też działa prewencyjnie, jeśli chodzi o ewentualne urazy.

Trening motoryczny może też okazać się pomocny, kiedy już dojdzie do kontuzji. Sprawdza się m.in. w przypadku sportowców powracających do ćwiczeń. 

– Po urazie dbamy o to, by stopniowo przywrócić wszystkie funkcje i ruchy, siłę mięśni. Tak, by później do tego urazu już nie wrócić – podkreśla trener Jopa Clinic.

W treningu wiele zależy od oczekiwanego efektu. Potem pozostaje już tylko droga do realizacji celu. W Jopa Clinic można liczyć na profesjonalną pomoc trenerów przy doborze metod treningowych.

– Robimy wywiad, a potem przeprowadzamy trening diagnostyczny. On sprawdza zdolności motoryczne danej osoby, poszczególne mięśnie. Na tej podstawie układamy program – wyjaśnia Mateusz Gręźlikowski. – W przypadku profesjonalnych sportowców staramy się dostosować do ich dyscypliny. Przed sezonem bardzo często skupiamy się na poprawie siły osłabionych grup mięśniowych, by później nie dochodziło do kontuzji. Przykładowo, u piłkarzy często najsłabsze są mięśnie dwugłowe czy zginacze bioder. Tam najczęściej dochodzi do kontuzji, dlatego na nie należy położyć największy nacisk przy wzmacnianiu. Warto też poprawiać zakresy ruchu, bo dzięki temu można później lepiej funkcjonować – zarówno w sporcie, jak i poza nim.

Jopa Clinic oferuje w pełni wyposażoną salę do treningu motorycznego, w której odbywają się zajęcia pod okiem wykwalifikowanych trenerów. 

– Jesteśmy zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt i możemy przeprowadzić zarówno zajęcia siłowe czy szybkościowe, jak i wydolnościowe. Prowadzimy zajęcia dla grup motorycznych i trenujemy zarówno sportowców, jak i amatorów – dodaje Mateusz Gręźlikowski.

Sala treningowo-rehabilitacyjna Jopa Clinic mieści się przy ul. Lubickiej 53 w Toruniu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *