Zagrożenie koronawirusem. Służby przygotowane, ale co z imprezami masowymi?

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Duże imprezy masowe powinny zostać odwołane. To rekomendacja Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W tym kontekście organizacja forum gospodarczego Welconomy stała się zagrożona.

W Toruniu wciąż nie stwierdzono żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Na chwilę obecną 6 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia, kwarantannie poddano 75 osób, a 180 osób z województwa kujawsko-pomorskiego objętych zostało czynnym nadzorem epidemiologicznym.

Cztery szpitale z regionu działają obecnie na zasadzie podwyższonej gotowości. To Szpital Zakaźny w Bydgoszczy, Szpital Pulmonologiczny w Bydgoszczy, Szpital Zespolony w Toruniu i nowy szpital w Świeciu. Do tych szpitali przewożone są osoby z podejrzeniem koronawirusa. Szpitale w Grudziądzu, Inowrocławiu i Włocławku są w przygotowaniu i zostaną włączone do systemu podwyższonej gotowości, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Rekomendujemy, aby wszystkie imprezy z udziałem dzieci były odwoływane. Wszystkie zdarzenia powyżej 1000 osób, w których uczestnikami mogą być obcokrajowcy, również powinny zostać odwołane. Doszliśmy do takiego momentu, że nie warto ryzykować – informuje Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

W związku z tym, pojawiło się pytanie, co ze zbliżającym się Welconomy Forum in Toruń?

Decyzja pojawi się niebawem. Biorąc pod uwagę piątkowe zalecenia, m.in. udział w imprezie osób spoza kraju, wszystko wskazuje na to, że będziemy chcieli to wydarzenie odwołać – wyjaśnia Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda podkreślił ważą rolę służb sanitarnych, które od kilku tygodni prowadzą wzmożone działania. Mówił także o przygotowaniu pozostałych służb i wzorowej współpracy pomiędzy nimi.

Chcemy zachować spokój. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani – zapewniał wojewoda Bogdanowicz.

Młodzież, wracająca z wycieczek zagranicznych, powinna zostać po powrocie przez dwa tygodnie w domu, nawet pomimo braku wyraźnych objawów.

Prezydent Michał Zaleski podkreślił, że osoby z objawami, wskazującymi na koronawirusa, nie powinny zgłaszać się na izbę przyjęć lub SOR. Takie osoby powinny skontaktować się z Powiatowym Inspektorem Sanitarno-Epidemiologicznym. Telefon jest czynny codziennie, 24h/dobę. Osoby z podejrzeniami muszą trafić na Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, działający przy ul. Krasińskiego w Toruniu.

Sytuacja jest dynamiczna, więc będziemy podejmowali decyzje, związane z wewnętrznymi ograniczeniami. Mogą one dotyczyć m.in. organizacji imprez masowych. Apeluję, aby przestrzegać zaleceń sanitarnych – podkreślił prezydent Michał Zaleski.

Jerzy Kasprzak, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, przypomniał o podstawowych zasadach higieny. Wyraził także nadzieję, że dzięki służbom sanitarnym poradzimy sobie z koronawirusem.

W ciągu najbliższych kilku godzin Urząd Miasta przygotuje listę imprez, które ze względu na zagrożenie koronawirusem, zostaną odwołane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *