Zagrożenie koronawirusem. Służby przygotowane, ale co z imprezami masowymi?

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Duże imprezy masowe powinny zostać odwołane. To rekomendacja Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W tym kontekście organizacja forum gospodarczego Welconomy stała się zagrożona.

W Toruniu wciąż nie stwierdzono żadnego przypadku zarażenia koronawirusem. Na chwilę obecną 6 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia, kwarantannie poddano 75 osób, a 180 osób z województwa kujawsko-pomorskiego objętych zostało czynnym nadzorem epidemiologicznym.

Cztery szpitale z regionu działają obecnie na zasadzie podwyższonej gotowości. To Szpital Zakaźny w Bydgoszczy, Szpital Pulmonologiczny w Bydgoszczy, Szpital Zespolony w Toruniu i nowy szpital w Świeciu. Do tych szpitali przewożone są osoby z podejrzeniem koronawirusa. Szpitale w Grudziądzu, Inowrocławiu i Włocławku są w przygotowaniu i zostaną włączone do systemu podwyższonej gotowości, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Rekomendujemy, aby wszystkie imprezy z udziałem dzieci były odwoływane. Wszystkie zdarzenia powyżej 1000 osób, w których uczestnikami mogą być obcokrajowcy, również powinny zostać odwołane. Doszliśmy do takiego momentu, że nie warto ryzykować – informuje Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

W związku z tym, pojawiło się pytanie, co ze zbliżającym się Welconomy Forum in Toruń?

Decyzja pojawi się niebawem. Biorąc pod uwagę piątkowe zalecenia, m.in. udział w imprezie osób spoza kraju, wszystko wskazuje na to, że będziemy chcieli to wydarzenie odwołać – wyjaśnia Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda podkreślił ważą rolę służb sanitarnych, które od kilku tygodni prowadzą wzmożone działania. Mówił także o przygotowaniu pozostałych służb i wzorowej współpracy pomiędzy nimi.

Chcemy zachować spokój. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani – zapewniał wojewoda Bogdanowicz.

Młodzież, wracająca z wycieczek zagranicznych, powinna zostać po powrocie przez dwa tygodnie w domu, nawet pomimo braku wyraźnych objawów.

Prezydent Michał Zaleski podkreślił, że osoby z objawami, wskazującymi na koronawirusa, nie powinny zgłaszać się na izbę przyjęć lub SOR. Takie osoby powinny skontaktować się z Powiatowym Inspektorem Sanitarno-Epidemiologicznym. Telefon jest czynny codziennie, 24h/dobę. Osoby z podejrzeniami muszą trafić na Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, działający przy ul. Krasińskiego w Toruniu.

Sytuacja jest dynamiczna, więc będziemy podejmowali decyzje, związane z wewnętrznymi ograniczeniami. Mogą one dotyczyć m.in. organizacji imprez masowych. Apeluję, aby przestrzegać zaleceń sanitarnych – podkreślił prezydent Michał Zaleski.

Jerzy Kasprzak, państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, przypomniał o podstawowych zasadach higieny. Wyraził także nadzieję, że dzięki służbom sanitarnym poradzimy sobie z koronawirusem.

W ciągu najbliższych kilku godzin Urząd Miasta przygotuje listę imprez, które ze względu na zagrożenie koronawirusem, zostaną odwołane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *