Zakaz przebywania w parkach i na bulwarach, demontaż rowerów miejskich. W Toruniu zaczynają obowiązywać nowe zasady

Box2 Wiadomości
Został wprowadzony zakaz przebywania na bulwarach i w parkach miejskich. Fot. Łukasz Piecyk

W Toruniu i w powiecie toruńskim stwierdzono zakażenie koronawirusem u 11 osób. Wszyscy pacjenci czują się dobrze. Kwarantanną w naszym regionie objętych jest ok. 800 osób, z których 23 osoby przebywają w kwarantannie zbiorowej. 34 osoby objęte są z kolei nadzorem epidemiologicznym. Prezydent przypomniał o funkcjonowaniu systemu pomocy dla osób, przebywających na kwarantannach. Ze wsparcia, m.in. w robieniu zakupów, skorzystało wczoraj ponad 80 osób, dla osób potrzebujących dostarczono także ponad 120 obiadów. Natomiast z systemu porad, udzielanych przez Zespół Interwencji Kryzysowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, skorzystało ponad 50 osób.

W ostatnich dniach udało nam się pozyskać 2 tys. maseczek z produkcji Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych – informuje prezydent Michał Zaleski.

Od dzisiaj, czyli od wtorku 31 marca, ruszyło w województwie kujawsko-pomorskim pierwsze izolatorium. Taką funkcję pełni jedno z sanatoriów w Ciechocinku, w którym zostało przygotowanych 150 miejsc. Osoby, przebywające w izolatorium, mogą liczyć na opiekę medyczną i pielęgniarską. Będą tam umieszczane osoby z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, które nie powinny lub nie mogą przebywać w domu. Opiekę nad tym miejscem będzie sprawować jednoimienny szpital z Grudziądza.

Stosując się do zaleceń ministerialnych, 1/3 pracowników Urzędu Miasta nie wykonuje pracy w urzędzie. Część z nich to osoby, które korzystają z uprawnień ustawowych, ale rośnie ilość osób, które wykonują pracę zdalnie. Prezydent zapewnił, że ilość takich osób będzie się sukcesywnie zwiększać.

Prezydent poinformował, że liczba osób, które pojawiają się w Urzędzie Miasta to zaledwie 20 proc. tych interesantów, którzy przychodzili załatwiać swoje sprawy dwa tygodnie temu. Dodał także, że zostało wstrzymane kolportowanie niedostarczonych jeszcze decyzji o podatku od nieruchomości. 25 tys. takich decyzji zostanie dostarczonych w dogodniejszym terminie. Miasto ustali także nowy termin zapłaty podatku od nieruchomości. Przesunięciu ulegnie także termin zapłaty podatku od użytkowania wieczystego, prawdopodobnie do 30 czerwca.

Prezydent odniósł się także do nowych obostrzeń, ogłoszonych kilka godzin wcześniej przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Jakie konsekwencje dla mieszkańców Torunia będą miały kolejne obostrzenia? Przede wszystkim, wyłączone z użytkowania zostają rowery miejskie.

Wydałem decyzję, żeby natychmiast, jeszcze z dniem dzisiejszym, rozpocząć demontaż roweru miejskiego. To musi być skutecznie przeprowadzone – tłumaczy prezydent Michał Zaleski.

Na targowiskach miejskich w Toruniu zostanie wprowadzony system kontroli liczby osób. Będzie ona uzależniona od ilości stanowisk. Przy wejściach na tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, czyli do parków miejskich i przy bulwarach, pojawią się tablice ostrzegawcze o zakazie przebywania w tych miejscach. Służby mundurowe będą skrupulatnie kontrolować przestrzeganie nowych zasad i nakładać odpowiednie kary, jeżeli sytuacja będzie tego wymagać. Przestrzeganie nowych przepisów i tych, obowiązujących do tej pory będzie w Toruniu kontrolować Straż Miejska.

Ograniczajmy naszą aktywność tam, gdzie możemy spotkać inne osoby. Chrońmy się nawzajem od możliwości zakażenia – apeluje po raz kolejny prezydent Michał Zaleski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *