Zakończył się proces taksówkarza, który w Nowy Rok zabił dwoje pieszych [PRZEGLĄD PRASY]

112 Box2 Wiadomości
fot. Komenda Miejska Policji w Toruniu

Dobiegł końca proces taksówkarza Mariusza G., który w Nowy Rok na Szosie Lubickiej przejechał na pasach dwoje pieszych – Janinę G. i Jerzego P. Oskarżyciele chcą sześciu lat więzienia, zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych przez 10 lat i 4 tys. zadośćuczynienia każdemu z krewnych ofiar. Obrona walczy o łagodną karę.

1. W czwartek zakończył się proces dotyczący noworocznego wypadku na Szosie Lubickiej. Ok. godz. 4.30 w pobliżu skrzyżowania z ul. Jamontta 57-letni taksówkarz Mariusz G. śmiertelnie potrącił dwoje pieszych przechodzących przez przejście – Janinę G. i Jerzego P.

Po wysłuchaniu wszystkich świadków prokurator w mowie końcowej zażądał dla oskarżonego kary sześciu lat bezwzględnego więzienia, zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych przez 10 lat i zapłacenia po 4 tys. zł częściowego zadośćuczynienia każdemu z krewnych ofiar – czytamy w dzisiejszym wydaniu “Nowości”.

– Bardzo was przepraszam. Stało się, czasu nie cofnę. Nie wiem, czy mi kiedyś wybaczycie – mówił wczoraj do krewnych ofiar taksówkarz Mariusz G. Śledczy przyznają, że na zachowanie pieszych, którzy nie cofnęli się lub nie zatrzymali się, widząc nadjeżdżający samochód, wpływ mógł mieć w pewnym stopniu alkohol – wracali z sylwestrowej zabawy.

Prokurator zauważył jednak, że Mariusz G. to zawodowy kierowca i powinien zachować szczególną ostrożność. Oprócz tego – co wykazali biegli – jechał z prędkością co najmniej 119 km na godz. Tymczasem ograniczenie na Szosie Lubickiej wynosi 70 km na godz. Co na to obrona? Walczy o niższą karę: trzy miesiące więzienia, dwa lata ograniczenia wolności, trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, 2 tys. zł wpłaty na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz po 2 tys. zł częściowego zadośćuczynienia dla krewnych ofiar.

Wyrok w tej sprawie ma zapaść 4 października.

2. “Gazeta Wyborcza” pisze o akcji “60+Kultura”, która ma zachęcić seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W ramach niej osoby powyżej 60. roku życia mogą bezpłatnie zwiedzić w weekend 9. Międzynarodowego Triennale Grafiki „Kolor w grafice” w Galerii Wozownia przy ul. Ducha św. 6. Ekspozycja będzie czynna w godz. 11-18. Przy wejściu wystarczy pokazać dowód tożsamości potwierdzający wiek.

3. Być może już w październiku rozpocznie się rozbudowa szpitala miejskiego – informuje Radio Gra. Co zaplanowano w lecznicy? Powstanie tam nowe skrzydło – równoległe do obecnego, gdzie działa oddział hematologii i bloki operacyjne. Zostanie on wpięty do starego budynki. Na parterze zaplanowano oddział udarowy. Trafi tam też oddział neurologii. Wszystko ma zacząć funkcjonować w 2021 r. Wartość całego zadania to 25 mln zł.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *