Zamknięte szkoły, przedszkola i żłobki. Rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Dziś rząd zadecydował o zamknięciu placówek edukacyjno-wychowawczych na najbliższe dwa tygodnie w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa. Rodzice dzieci poniżej 8. roku życia mogą wnioskować o dodatkowe 14 dni zasiłku opiekuńczego.

Minister Edukacji Narodowej zadecydował o ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty od 12 do 25 marca. Przedszkola, szkoły oraz niepubliczne i publiczne placówki oświatowe nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Zamknięte zostaną również żłobki oraz wszystkie instytucje kultury. Takie działania mają na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Rodzicom dzieci w wieku do 8 lat przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Ustawa wprowadza taką możliwość na wypadek zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły w związku z koronawirusem.  Przysługuje rodzicom, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą). Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka. 

Dodatkowy zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa. Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku  opiekuńczego (14 dni)  nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14 – tłumaczy Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS.

Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić tylko jedno z nich. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Zasiłki przyznawane są z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli nie obciążają pracodawcy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można uzyskać, składając odpowiednie oświadczenie do swojego płatnika składek (pracodawcy, zleceniodawcy). Wzór oświadczenia można pobrać ze strony internetowej ZUS. Osoby, prowadzące działalność pozarolniczą, składają oświadczenie w ZUS. Nie jest potrzebny wniosek Z-15A. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Oznacza to, że można podać łączny okres opieki nad dzieckiem albo wyłączyć z tego okresu dni niepracujące, np. sobotę i niedzielę lub dni, w których dziecko miało zapewnioną opiekę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *