Żandarmeria Wojskowa od jutra będzie wspierać policję. “To nic nadzwyczajnego”

112 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

Żandarmeria Wojskowa od 28 października będzie wspierać działania policji – wynika z zarządzenia premiera Mateusza Morawieckiego. Pojawiają się głosy, że taka decyzja wymierzona jest przede wszystkim w protestujących obecnie przeciwko zeszłotygodniowemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Przepis, który zezwala na nadanie uprawnień policyjnych Żandarmerii Wojskowej funkcjonuje od 2006 roku. Do teraz taka sytuacja miała miejsce już kilkanaście razy – ostatnio wiosną tego roku, w obliczu epidemii koronawirusa. Zgodnie z przepisami, Żandarmeria może wesprzeć Policję, jeśli jej siły są niewystarczające. Takie wsparcie ma obowiązywać już od jutra, a rząd przekonuje, że powodem nie jest fala protestów, jaka opanowała kraj, ale coraz trudniejsza sytuacja epidemiczna.

– W tej chwili jest tak, że jeżeli żandarmeria podejmuje interwencję, to tylko w stosunku do osób, do których jest właściwa podmiotowo, czyli pracowników wojska. Od momentu nadania tego uprawnienia może interweniować na takich samych zasadach w stosunku do każdego innego obywatela. Od 2006 roku nie ma takiego roku, w którym ten przepis nie zostałby uruchamiany. Zwykle jest to robione na czas określony – mówi nam oficer żandarmerii wojskowej (nazwisko do wiadomości redakcji). – Nie można wyciągać daleko idących wniosków w związku z sytuacją, jaka i jest i tym przepisem. O tej porze roku, praktycznie zawsze żandarmeria była wykorzystywana. Policja obecnie sprawdza też osoby na kwarantannie. Według mojej oceny, ten przepis już dawno powinien zostać uruchomiony i żandarmeria powinna zostać włączona w ten system ochrony. Rozumiem, że wszystkim kojarzy się to z akcjami, które dzieją się od piątku. Dlaczego to zrobiono, nie wie nikt. Ale robiono to wcześniej i nie jest to niczym nadzwyczajnym. 

Sprawę skomentowało także Ministerstwo Obrony Narodowej, które przypomina, że podobne uprawnienia Żandarmeria uzyskała już wiosną tego roku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *