Zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. WOT wspiera służby specjalistyczne

Box2 Wiadomości
fot. nadesłane

Wojska Obrony Terytorialnej podejmują szeroko zakrojone działania profilaktyczne. Ich działalność szkoleniowa została ograniczona, ale 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej aktywnie wspiera służby specjalistyczne, osoby starsze i cywilną służbę zdrowia.

Żołnierze WOT zostali zwolnieni do końca kwietnia 2020 r. ze szkoleń rotacyjnych, zintegrowanych, podstawowych i wyrównawczych. Chodzi o to, aby ograniczyć ryzyko transmisji koronawirusa w rodzinach żołnierzy. Jednocześnie drogą elektroniczną realizowane są zadania edukacyjne (personelu i otoczenia) w zakresie profilaktyki i zapobiegania zakażeniom. W tym celu wykorzystywane są przede wszystkim media elektroniczne.

Wiem, że to jest egzamin. Egzamin naszego społecznego wsparcia i bycia gotowym na niesienie pomocy w potrzebie. Zapobieganie i opóźnianie rozprzestrzeniania Covid-19 jest naszym priorytetem w chwili obecnej – mówi płk Krzysztof Stańczyk, dowódca 8K-PBOT.

Działania Wojsk Obrony Terytorialnej skupiają się w chwili obecnej przede wszystkim na wsparciu Policji, Straży Granicznej, wojewodów oraz władz samorządowych. Chodzi o zapobieganie się rozprzestrzenianiu się koronawirusa, m.in. poprzez wsparcie opieki nad osobami starszymi oraz zakażonymi, przebywającymi w kwarantannie. Zadanie realizowane jest przez żołnierzy WOT, którzy posiadają kompetencje ratowników medycznych, pielęgniarek i farmaceutów, a na co dzień nie pracują w służbie medycznej. Aktywowani zostali także kierowcy, logistycy, informatycy, psychologowie oraz operatorzy agregatów prądotwórczych i zespołów oświetleniowych. Żołnierze utrzymywani są w 6-godzinnej gotowości do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *