Zatrzymaj się i przyjrzyj. Muzeum Okręgowe organizuje Dzień Wolnej Sztuki

Kultura
Fot. nadesłane

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza mieszkańców i turystów do udziału w akcji „Dzień Wolnej Sztuki”. Wydarzenie organizują 27 kwietnia między godz. 12.00 a 15.00 w Ratuszu Staromiejskim.

Dzień Wolnej Sztuki jest polską edycją międzynarodowej akcji Slow Art Day. Ma ona zachęcić zwiedzających do wnikliwego poznania sztuki.

REKLAMA

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.

Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art – ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki. O co w nim chodzi?

– Tego dnia poszczególne muzea przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki – opisuje Hubert Smolarek z Działu Promocji Muzeum Okręgowego w Toruniu. – Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.

Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach.

Program:

  • Rzeźba: Chrystus w grobie, około 1400 r. Galeria sztuki gotyckiej ,Ratusz Staromiejski, parter
  • Obraz: Marian Jaroczyński, II Traktat toruński, 1873 r. Galeria polskiego malarstwa historycznego, Ratusz Staromiejski , I piętro
  • Obraz: Stanisław Ignacy Witkiewicz, Kompozycja, 1919-1921 , Ratusz Staromiejski, Galeria polskiego malarstwa, I piętro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.