Zbieg okoliczności, czyli jak założenia projektu parków kieszonkowych trafiły do budżetu obywatelskiego

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay (ilustracyjne)

W zeszłym tygodniu ogłoszono wyniki głosowania na projekty, które będą realizowane w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Wśród sześciu projektów ogólnomiejskich znalazła się budowa parków kieszonkowych na terenie miasta.

Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że ten projekt opiera się na tych samych założeniach co zapowiadany od pewnego czasu plan władz Torunia. Mowa o trzech lokalizacjach: przy ulicach: Zagonowej/Narcyzowej; Rydygiera 4-6-8 oraz Szuwarów/Tataraków. O wyjaśnienie tej sprawy zwróciliśmy się do urzędu miasta.

Z informacji uzyskanych od autora zgłoszonego projektu wynika, że jest on zainteresowany rozwojem terenów zieleni w Toruniu. Śledził działania miasta związane z konsultacjami społecznymi w sprawie parków kieszonkowych, które odbywały się w końcówce 2020 r. pod hasłem „Sadzimy parki kieszonkowe”, a także kolejne działania w tej sprawie – mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. – A ponieważ zależy mu na jak najszybszym przystąpieniu do realizacji tego pomysłu, postanowił złożyć wniosek do budżetu obywatelskiego, wskazując lokalizacje, dla których miasto prowadzi już procedury projektowania i uzyskiwania wymaganych zezwoleń.

Dyrektor dodaje, że plany władz miasta są ambitniejsze i nie ograniczają się tylko do tych trzech parków:

Wytypowanych zostało przecież ponad 20 lokalizacji. I miasto będzie budować kolejne parki kieszonkowe – oczywiście w zależności od możliwości finansowych, w tym także od możliwości pozyskania środków zewnętrznych na realizację tego zadania. O tym czy w budżecie Torunia na rok 2022 kwota będzie wyższa niż 1,5 mln zł przekonamy się po zakończeniu prac nad tym dokumentem (projekt poznamy 16 listopada, następnie decyzję podejmie rada miasta). Obecnie ubiegamy się także o dofinansowanie z nowego RPO dla 10 takich parków, z zamiarem ich urządzenia w kolejnych latach.

Łączna pula w tegorocznym budżecie obywatelskim wynosi 7,2 mln zł, w tym na projekty ogólnomiejskie jest to ponad 2,1 mln zł.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *