Zbliża się 14. Festiwal Art Moves. Znamy zwycięskie prace [ZDJĘCIA]

Kultura Wiadomości

Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves, którego kuratorami są Joanna Górska i Rafał Góralski z toruńskiej Galerii Rusz, odbędzie się w grodzie Kopernika już po raz 14. Tym razem będzie mu towarzyszyć temat “Zawirusowanie nieprawdą. Jak odnaleźć drogę w nawale sprzeczności, chaosie i niepewności?”. Festiwal rozpocznie się już 1 września.

Festiwal polega na prezentacji w przestrzeni miejskiej Torunia prac uzdolnionych debiutantów oraz uznanych, międzynarodowych twórców z dziedziny sztuki billboardu. Od 1 września będzie można oglądać ekspozycje prac artystów na citylightach, umieszczonych na przystankach MZK w całym mieście oraz na ekranie LED na ul. Kraszewskiego/Matejki. Specjalny pokaz wyświetlany będzie także na słupie ogłoszeniowym przy Muzeum Uniwersyteckim na pl. Rapackiego. Natomiast oficjalnie otwarcie festiwalu zaplanowano na 3 września – ekspozycję sześciu wyróżnionych przez tegoroczne jury prac będzie można oglądać na billboardach na pl. Rapackiego, ul. Wały gen. Sikorskiego/CSW oraz przy ul. Szosa Chełmińska/Targowisko. Otwarciu będzie towarzyszyć akcja artystyczna Galerii Rusz – jej początek zaplanowano na godz. 12.00 przy pl. Rapackiego. Dzień później, 4 września, przy Bramie Klasztornej na ul. Św. Ducha 2a zorganizowane zostaną także warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych Art Moves Workshop.

REKLAMA

Tematem tegorocznego festiwalu jest “Zawirusowanie nieprawdą. Jak odnaleźć drogę w nawale sprzeczności, chaosie i niepewności?”.

Tegoroczna edycja to swoistego rodzaju gorący raport z placu boju, świeży przekaz i osobiste refleksje „przelane” na bilbord przez artystów z całego świata. To paleta różnorodnych spojrzeń na to, w jaki sposób radzimy sobie, czy też nie radzimy z nowym wyzwaniem, jakie stoi przed ludzkością – ze zjawiskiem zwątpienia w idę prawdy i powszechnej wiary w kłamstwo – tłumaczą organizatorzy festiwalu.

Na tegoroczny konkurs wpłynęły 832 prace, nadesłane przez 462 artystów z 63 krajów świata. Jury wyróżniło 6 z nich – to właśnie one będą prezentowane na billboardach w przestrzeni miejskiej Torunia. Zwycięzcą konkursu okazał się Fanghong Huang z Chin.

Zwycięska praca w sposób bardzo dosadny i szokujący uświadamia nam, co może się stać z nami i naszą cywilizacją, jeśli przestaniemy wierzyć w prawdę, a uwierzymy w kłamstwo. Praca nawiązuje do znanej wszystkim bajki o Pinokiu, który lubił kłamać, a gdy to robił jego nos bardzo się wydłużał. W pracy Fanghonga Huanga ten wydłużony nos wychodzi poza krawędź bilbordu i pojawia się z drugiej strony w postaci… lufy pistoletu, skierowanej w tył głowy. To lapidarne i dosadne przesłanie warto sobie w obecnych czasach wziąć do serca, i do…  głowy, po to, by tej głowy nie stracić – opisują organizatorzy festiwalu.

Na bilbordach, citylightach i ekranie LED będzie można w tym roku zobaczyć łącznie prace 32 artystów z 17 państw.

Honorowy patronat nad festiwalem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski

Fot. kuratorzy festiwalu z Galerii Rusz. Materiały graficzne nadesłane

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *