Zbliża się 26. Toruński Festiwal Książki

Box1 Kultura Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Organizatorzy podjęli wyzwanie i zdecydowali się zorganizować wydarzenie w formule on-line. Książkoholicy mogą spodziewać warsztatów, dyskusji, czytania performatywnego, a nawet spaceru literackiego, a wszystko on-line. Gośćmi festiwalu będą m.in. Jakub Żulczyk, Zygmunt Miłoszewski, Robert Górski, Mariusz Szczygieł czy Elżbieta Cherezińska.

To największa impreza literacka w regionie, organizowana od 1995 r. Towarzyszą jej potkania z autorami, wykłady, projekcje filmowe, panele dyskusyjne, warsztaty dla dzieci, wystawy, koncerty, kiermasze i konkursy. Stałym elementem wydarzenia były Ogólnopolski Konkurs Poetycki i gra miejska. Do tej pory na festiwalu w Toruniu gościli m.in. Sławomir Mrożek, Filip Springer, Katarzyna Grochola czy Jacek Dehnel. Co dwa lata w Toruniu wręczana jest także Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego. Z tej okazji gościliśmy w Toruniu m.in. Wiesława Myśliwskiego, Ryszarda Kapuścińskiego czy Olgę Tokarczuk.

REKLAMA

Festiwal do tej pory organizowany był w czerwcu, ale pandemia pokrzyżowała szyki organizatorom. Nie zrezygnowano jednak z wydarzenia i postanowiono je przenieść do przestrzeni wirtualnej. I tak 26. Toruński Festiwal Książki odbędzie się w całości on-line w dniach 2-19 grudnia 2020 r. Czego możemy się spodziewać? Nie zabraknie spotkań autorskich, warsztatów, czytania performatywnego, wykładów, paneli dyskusyjnych, debat, salonu poezji, a nawet literackiego spaceru on-line.

Planowane są warsztaty exlibrisu, mikołajkowe warsztaty dla dzieci, debata nt. stosunków polsko-żydowskich, warsztaty tworzenia zakładek czy lekcja pt.: “Dlaczego warto czytać książki Olgi Tokarczuk?”. Wśród zaproszonych gości znajdą się między innymi: Michał Rusinek, Malcolm XD, Jakub Żulczyk, Zygmunt Miłoszewski, Robert Górski, Radek Rak, Mariusz Szczygieł, Iwona Zasuwa (Smakoterapia), Elżbieta Cherezińska czy Leszek Żyliński.

Wstęp wolny m.in. na spotkanie autorskie z Zygmuntem Miłoszewskim, zaplanowane na środę 2 grudnia o 19.00, spotkanie autorskie z Robertem Górskim w niedzielę 6 grudnia o 16.00 i spotkanie autorskie z Malcolm XD w piątek 11 grudnia o 19.00. Bezpłatnie zorganizowane zostaną także e-warsztaty plastyczne w piątek 5 grudnia o 12.00. Więcej szczegółów i na bieżąco aktualizowane wydarzenia na stronie 26. Toruńskiego Festiwalu Książki oraz na fanpage’u na Facebook’u.

Wydarzenie dofinansowywane jest z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu gminy miasta Toruń.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *