Zbliża się Europejska Noc Muzeów. Co przygotowały toruńskie instytucje?

Box2 Kultura Wiadomości

Już niedługo, bo w sobotę 15 maja, odbędzie się noc muzeów. To wyjątkowa okazja do darmowego zwiedzania muzealnych wystaw wieczorową porą. Część wydarzeń w dalszym ciągu zostanie zorganizowania on-line, ale toruńskie muzea otworzą także swoje drzwi dla zwiedzających.

Muzeum Okręgowe w Toruniu od 18.00 do północy zachęca do zwiedzania pięciu oddziałów: Ratusza Staromiejskiego (łącznie z wieżą ratuszową), Domu Mikołaja Kopernika, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, Muzeum Toruńskiego Piernika oraz Muzeum Twierdzy Toruń. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz wydawnictw muzealnych.

REKLAMA

Muzeum Etnograficzne będzie działać zarówno stacjonarnie, jak i on-line. Wieczorem wystawę stałą „Tajemnice codzienności”, ekspozycję czasową „Ceramika Jana Limonta” oraz Park Etnograficzny będzie można zwiedzać od 18.00 do 21.00. Natomiast od godz. 21.00 rozpocznie się maraton podcastów on-line. Pracownicy placówki opowiedzą w nich m.in. o marzeniach sennych, a także o tradycjach i zwyczajach związanych ze snem. Podcasty będą dostępne na kanale YT Muzeum Etnograficznego oraz na muzealnym profilu na Facebooku.

CSW także będzie otwarte do godz. 24.00. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawy: Grupa Zero 61. 1961–2021, Bronisław Wojciech Linke oraz Retrospektywa Dyplom 2020. “Znaki Czasu” na ten czas przygotowały także 20 proc. promocję w Księgarni Sztuki.

Galerię Wozownia natomiast będzie można zwiedzać stacjonarnie do godz. 20.00, a od godz. 20.30 odbędzie się oprowadzanie on-line na fanpage’u galerii na Facebooku. Internauci będą mogli zapoznać się z aktualnymi wystawami: Kingi Popieli „Tkanka świata”, Martyny Pająk „Obsesja żeber” oraz Łukasza Prusa-Niewiadomskiego „Plantacja złota”.

Fot. Wojtek Szabelski dla UMT.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *