Zbliża się koniec rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego

Box2 Wiadomości Województwo box
Fot. Sky Drone Studio

Rozbudowa kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu zmierza ku końcowi. Dzięki temu możliwe będzie przeniesienie oddziałów do nowych budynków. Prace nad przeprowadzką już ruszyły. 

Już w połowie roku poradnie przyszpitalne mają zacząć korzystać z nowych pomieszczeń. Do końca roku przeniosą się także oddział ratunkowy oraz zespół sal operacyjnych, które znajdą swoje miejsce w budynku głównym. Nad kwestiami logistycznymi już pracuje dyrekcja szpitala.

– Przeprowadzki zostaną przygotowane tak, by były jak najmniej uciążliwe dla pacjentów, personelu i odwiedzających – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Nowy budynek główny, pawilony segmentu zakaźnego i segmentu psychiatrycznego oraz pawilon apteki i administracji są poddawane obecnie ostatnim szlifom. Prace wykończeniowe i montaż wyposażenia są jednak w przypadku szpitala czasochłonne. Na tym etapie instalowane są m.in. urządzenia robota aptecznego, wbudowane elementy sprzętu diagnostycznego, urządzenia sal operacyjnych, specjalne sufitowe instalacje dezynfekujące powietrze, czy wbudowane meble. Takie rzeczy jak montaż ścian działowych i wind, malowanie, układanie płyt i wykładzin, montaż okładzin, sufitów i instalacji łazienkowych odbywają się pod okiem fachowców. Równocześnie trwają też prace związane z  drogowym systemem komunikacyjnym szpitalnego miasteczka, czyli drogami dojazdu dla karetek, dojazdem do parkingu, czy drogami dla pieszych.

Pomieszczenia, w których znajdować się będzie administracja szpitala mają zostać w pełni ukończone już w marcu. Z kolei w maju zakończą się prace nad szpitalną apteką, która funkcjonować będzie w oparciu o zrobotyzowany system. W tym samym miesiącu oddane będą pawilony dla oddziałów zakaźnych i szpitalnych poradni oraz oddziałów psychiatrycznych. Roboty w budynku głównym, według założeń, mają zakończyć się pod koniec sierpnia. 

Zakończenie montażu łączników ma zadecydować o tym, jak ostatecznie wyglądać będą przeprowadzki. Łączniki będą ważnym elementem całego kompleksu, zapewnią bowiem komunikację między wszystkimi budynkami. Zgodnie z prognozami, takie rozwiązanie będzie możliwe na przełomie listopada i grudnia. 

Nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na toruńskich Bielanach jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć w sektorze służby zdrowia w całym województwie. Jego koszt sięga 560 mln zł. Z tej kwoty, około 200 mln zł przeznaczone jest na wyposażenie w postaci najnowocześniejszego sprzętu medycznego, który posłuży do ratowania zdrowia i życia pacjentów. Wśród wyposażenia znajdują się już m.in. angiograf operacyjny z echokardiografem, tomografy komputerowe, aparat do badań metodą rezonansu magnetycznego, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, zestawy laparaskopowe, czy wyposażenie centralnej sterylizatornii. Inwestycja realizowana jest w ramach medycznego pakietu stulecia. Chodzi tu o samorządowy wojewódzki program modernizacji najważniejszych placówek służby zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim.

Generalnym wykonawcą prac przy szpitalu jest firma Budimex, zaś środki na inwestycję wykłada marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, która zajmuje się obecnie przygotowaniem wstępnej dokumentacji, dotyczącej zastąpienia starego budynku głównego. Nowy obiekt ma spełniać wszystkie niezbędne standardy. Przygotowania do całkowitej przeprowadzki idą pełną parą i jesteśmy już coraz bliżej zobaczenia szpitala w odnowionej formie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *