Zbliża się MFT Kontakt 2022. W programie spektakle, rozmowy z twórcami, warsztaty

Box2 Kultura Wiadomości
Jednym z prezentowanych w ramach festiwalu spektakli będą "Noce i Dnie". Fot. Wojtek Szabelski (nadesłane)

26. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt wraca do corocznej formuły. Uczestnicy będą mieli okazję m.in. obejrzeć spektakle ze Szwajcarii, Rumunii, Czech i Litwy czy wziąć udział w serii dyskusyjnej. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem: Zszywanie Europy.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt 2022 organizowany jest od 1991 r. przez Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. 

REKLAMA

– Kontakt to zawsze było miejsce spotkania przeszłości i przyszłości. Toruń w latach dziewięćdziesiątych stanowił najważniejsze polskie okno na teatr europejski. Otwierał oczy na teatr naszych sąsiadów, podkreślał ważność rozmowy o wartościach ponad barierami. To tu toczyły się frapujące starcia twórców i przedstawień, wykuwaliśmy w sporze estetyk nowy obowiązujący przez lata język teatralny. Jest naszym zadaniem zachowanie tego celu i temperatury festiwalu. Spektakle nowego Kontaktu nie powinny narzucać publiczności tematów do myślenia, tylko aranżować sytuację dialogu idei i stylów, bohaterów i obrazów, przeszłości i przyszłości, próbować na nowo zszywać Europę, wypełniać ją nowymi emocjami, ratować kolejny raz nasze małe prywatne światy – opisuje Renata Derejczyk, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem “Zszywanie Europy”, wymyślonym kilkadziesiąt lat temu przez wybitną reżyserkę teatralną, twórczynię MFT Kontakt i byłą dyrektorkę Teatru Horzycy – Krystynę Meissner.

– Nigdy nie sądziłam, że to hasło trzeba będzie jeszcze kiedyś powtórzyć – tymczasem podzieliła nas pandemia, a potem wojna w Ukrainie – dodaje Renata Derejczyk.

26. MFT Kontakt odbędzie się w dwóch terminach. W dniach 21–27 maja 2022 na festiwalu zostaną zaprezentowane cztery zagraniczne spektakle (ze Szwajcarii “Pieśni bez słów”, Rumunii “Trzy siostry”, Czech “Stracone złudzenia” i Litwy “Opowieści lasku wiedeńskiego”), prapremierowy spektakl stworzony przez ukraińskie artystki (“Życie na wypadek wojny”) oraz spektakl gospodarzy (“Noce i dnie”). Pokazom będą towarzyszyć rozmowy z twórcami, warsztaty mistrzowskie dla studentów szkół teatralnych i wystawa. Natomiast w terminie 11–12 czerwca 2022 zaplanowano sesję dyskusji „Zszywanie Europy. Rozmowy dla Krystyny Meissner” połączoną z uroczystym nadaniem Scenie na Zapleczu imienia Krystyny Meissner. Odbędą się także dwa pokazy nowej premiery Krystiana Lupy (“Imagine”).

Bilety do nabycia w kasie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu na pojedyncze spektakle oraz w ramach karnetów dużych (7 spektakli) w cenie 280 zł lub karnetu małego (3 spektakle) w cenie 90 zł.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.