Zbliża się Święto Miasta. Co będzie się działo?

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Osiem dni koncertów, spektakli i wydarzeń oraz odsłonięcie wyjątkowej Katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd – już w ten weekend rozpocznie się Święto Miasta. W zeszłym roku świętowanie przysłoniła pandemia, uniemożliwiająca organizację wielu wydarzeń. W tym roku powinno jednak być już inaczej.

– Chcemy, żeby święto miasta zaczęło wracać do swojego starego rytmu. Rozpoczynamy już 20 czerwca i przez te kilka dni do niedzieli 27 czerwca będziemy pokazywali wyjątkowe, szczególne, ciekawe akcenty naszego wspólnego świętowania – zapowiedział dziś prezydent Torunia Michał Zaleski. – Plejada propozycji, imprez, wydarzeń, jest obszerna.

Na pierwszy ogień – w niedzielę 20 czerwca – Festyn Rodzinny w Ruinach Zamku Krzyżackiego. Z kolei w poniedziałek czekają nas spontaniczne koncerty w różnych miejscach na starówce w ramach Święta Muzyki. W środę przyjdzie czas na więcej koncertów. Na scenie na Rynku Staromiejskim wystąpi najpierw zespół Thorn, a później Marcin Januszkiewicz. Z kolei w czwartek muzycznych inspiracji doświadczymy nie tylko ze staromiejskiej sceny. W trasę wyjedzie bowiem scena mobilna, która zawiezie muzykę w różne zakątki miasta.

– Muzycy będą podróżowali po osiedlach miasta. To ciekawe i interesujące i warto na to zwrócić uwagę – mówił prezydent Zaleski.

Mobilna scena działać będzie także w piątek, podobnie jak scena na Rynku Staromiejskim. W piątkowej rozpisce koncertów znajdują się m.in. Sara Pach i Red Notes. Na Rynku Nowomiejskim będzie można natomiast oglądać The Fire Fit Championship, czyli zmagania strażaków w zawodach.

Najobszerniej prezentuje się plan wydarzeń weekendowych. W sobotę kontynuowane będą strażackie zawody, a na Zamku Krzyżackim odbędą się słowiańskie walentynki, czyli Kupalnocka. Będzie to widowiskowy spektakl ogniowy. Niedziela będzie ostatnim dniem wydarzeń. Na Zamku Krzyżacki oraz na scenie plenerowej CKK Jordanki odbywać się będą pokazy filmowe. Punkt kulminacyjny tegorocznego Święta Miasta ma mieć miejsce w sobotę. O godz. 20:00 w Piernikowej Alei Gwiazd odsłonięta zostanie nowa Katarzynka. Tylko jedna, ale za to wyjątkowa. Poświęcona będzie wszystkim tym, którzy uczestniczyli w 2020 roku w walce z pandemią Covid-19. Będzie to hołd nie tylko dla lekarzy, ale wszystkich służb, które dbały o nasze bezpieczeństwo.

Ponadto, w dniach 18 – 20 czerwca trwać będzie akcja “Toruń za pół ceny”, będąca świetnym uzupełnieniem obchodów Święta Miasta.

– 110 podmiotów zgłosiło swój udział w tej wyjątkowej, szczególnej akcji. To wydarzenie, które już kilkakrotnie organizowaliśmy. Czas pandemii przerwał taką możliwość, ale teraz wreszcie możemy do tego wrócić – dodaje prezydent Michał Zaleski.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *