Zdjęto rusztowania ze słynnej “Starej Babci”. Zobaczcie, jak prezentuje się słynna Mostowa 6!

Box2 Historia Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Historia beznadziejna, wydawać się mogło i bez nadziei na sukces zaczyna zmierzać ku szczęśliwemu finałowi. Lata zaniedbań, pożar lokalu, dekada degrengolady kończą się, bo dzięki Fundacji Studio M6, wyjątkowa, potrójna kamienica przy Mostowej 6 szybuje w końcu w dobrą stronę. W piątek po raz pierwszy od kilkudziesięciu latm można obejrzeć jej fasadę w dobrym stanie.

-W pierwszym etapie robiliśmy wstępne czyszczenie elewacji, przemurowanie otworów – mówi Małgorzata Janas z Fundacji Studio M 6. -Przede wszystkim odkryliśmy częściowo, ale w bardzo dobrym stanie zachowany maswerk nad oknem kawiarni i blendy z maswerkami na kamienicy A, czyli tam gdzie kiedyś była „Stara Babcia”, która się spaliła. Tam najbardziej jest widoczny rys kamienicy gotyckiej, jakby ukryty w przemurowaniu wtórnym.

Teraz zakończył się drugi z trzech planowanych etapów prac na fasadzie tej niezwykłej budowli. Dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się zakończyć kompleksowy remont elewacji kamienicy B i C – północnej i środkowej. Na remont czeka ostatnia część, gdzie kryje się najwięcej gotyku. Tam też konserwatorzy będą mieli mnóstwo roboty z odtwarzaniem dekoracji.

Tak ma prezentować się Mostowa 6 po zakończeniu ostatniego etapu remontu. Ilustracja nadesłana

Tymczasem w kawiarni PERS bawią się goście festiwalu filmowego Toffifest, a wkrótce ruszy kolejna seria spotkań z historią sztuki, historią i konserwacją. O jednej ze współtwórczyń dzieła rewitalizacji tej kamienicy pisaliśmy niedawno w “Małej Czarnej”.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *