Zdrożeją bilety komunikacji miejskiej? Prezydent proponuje nowe stawki

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Na czwartkowej konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski zaproponował zmiany cen biletów komunikacji miejskiej. Pojawiła się także propozycja zwiększenia kar za korzystanie z komunikacji miejskiej bez ważnego biletu. Projektem uchwały w tej sprawie ma zająć się Rada Miasta na najbliższej sesji.

Prezydent Zaleski przedstawił projekt uchwały, w którym prosi Radę Miasta o wprowadzenie nowych stawek za zajęcie pasa ruchu drogowego za 1m2. Zarówno w zajęciach długoterminowych (opłata roczna), jak i krótkookresowych (opłata dzienna).

Przedstawiona została także propozycja podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Bilety krótkoterminowe miałyby zdrożeć o około 8-10%. Bilety miesięczne miałyby zdrożeć o 4-6%, natomiast ceny biletów trzymiesięcznych i semestralnych pozostałyby bez zmian.

Proponuję Radzie miasta wprowadzenie jednego biletu w miejsce półgodzinnego i godzinnego, biletu 45-minutowego, ale z podwyższoną opłatą w stosunku do obecnie 30-minutowego z 2,80 do 3,40. Poza wyjątkiem chyba dwóch, trzech najdalszych kursów czy linii w 45 minut można przejechać każdym autobusem czy tramwajem. Zdarzają się rzeczywiście kursy czy linie, gdzie trzeba dłużej jechać z krańcowego na krańcowy przystanek, ale to są rzadkie przypadki. Proponuję, aby bilet ten najdłuższy czasowo, 90-minutowy, obecnie kosztujący 5 złotych kosztował 6 złotych – mówił Prezydent Torunia.

Prezydent Zaleski odniósł się także do drugiego pakietu biletów, czyli biletów ośmioprzejazdowych, dobowych, tygodniowych, rodzinnych, weekendowych i grupowych.

„Proponuję, aby bilety rodzinne zarówno jednodniowe, jak i weekendowe oraz bilety weekendowe w ogóle, nie tylko rodzinne, pozostały w dotychczasowych opłatach, czyli bez propozycji podwyższenia. Natomiast jeżeli chodzi o karnety, bilety dobowe i bilety tygodniowe, propozycja zmiany opłat jest średnio na poziomie pewnie 10-12%. W przypadku biletów ośmioprzejazdowych to jest o 2 złote wzrost opłaty, w przypadku dobowego także o dwa złote i tygodniowego wzrost opłaty o 3 złote. Ale w biletach miesięcznych tutaj już są propozycje podwyżek. One są od 4 do 6 procent. Taki najbardziej popularny bilet miesięczny na wszystkie linie dzienne i nocne w pierwszej strefie normalny tutaj kosztuje on obecnie 84 złote, jest propozycja, aby kosztował 88 złotych. Z tej teorii wyliczenia ilości przejazdów wychodzi, że jeden przejazd kosztuje 1,47 zł. Także dosyć popularne są bilety na wszystkie linie na przykład tramwajowe i tutaj do tej pory kosztują one 68 złotych, także propozycja podniesienia ich ceny o 4 złote i jeden przejazd by kosztował 1,20 zł”.

Prezydent zwróci się także do Rady Miasta o uregulowanie kwestii związanej z przewozami środkami transportu publicznego rowerów i urządzeń transportu osobistego. Prezydent Zaleski zaproponował, aby dopuszczono możliwość przewożenia rowerów, ale w określonych warunkach. Chodzi o przewożenie ich w taki sposób, aby nie przeszkadzały one w transporcie wózka osoby niepełnosprawnej czy wózka dziecięcego. Na konferencji padła propozycja, aby w pojeździe nie mogło podróżować więcej takich urządzeń, niż dwa.

Prezydent Torunia zaproponował także, aby osoby, które pracują przy pomocy roweru i chcą sobie skrócić czas przejazdu lub zebrać siły za pomocą komunikacji miejskiej płaciły dwukrotność kosztów biletu.

Włodarz poruszył także temat kar dla pasażerów podróżujących “na gapę”:

Proponuję także Radzie Miasta zmianę opłat dodatkowych pobieranych w razie dokumentu dotyczącego przejazdu, uprawnień do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu i także niezapłacenie za przejazd. Proponuję, aby ta opłata wynosiła 75 krotność ceny biletu jednoprzejazdowego.

Podsumowując: jeśli Rada Miasta na sesji 22 października zaakceptuje propozycje prezydenta Torunia, to od 1 stycznia 2021 w życie wejdą następujące zmiany:

  1. Znikną bilety 30-minutowe i 60-minutowe.
  2. Bilet jednoprzejazdowy podrożeje z 2,80 do 3,40 i będzie także biletem czasowym, pozwalającym na korzystanie z przejazdów MZK przez 45 minut.
  3. Cena biletu 90-minutowego wzrośnie z 5 do 6 złotych.
  4. Karnet 8-przejazdowy normalny w strefie I i II zdrożeje z 20 do 22 złotych.
  5. Bilet dobowy zdrożeje z 10 do 12 złotych.
  6. Za bilet tygodniowy zapłacimy 43 złote, a więc o 3 złote więcej, niż obecnie.
  7. Ceny: biletów semestralnych dla uczniów i studentów, trzymiesięcznych na wszystkie linie tramwajowe i trzymiesięcznych na wszystkie linie dzienne i nocne w I strefie – bez mian.

Tagged

1 thought on “Zdrożeją bilety komunikacji miejskiej? Prezydent proponuje nowe stawki

  1. Nie jezdze komunikacja miejska ale jestem ZA podniesieniem cen, niech wam dojebie byscie placili wiecej albo co niektorzy zaczna z buta smigac bo nie bedzie ich stac, chcieliscie starego pierdziela ktory siedzi tyle lat i nie ma zadnych sensownych pomyslow tylko jak tu dejebac jeszcze bardziej mieszkancom torunia. W dobie pandemii zamist jezdzic wiecej autobusow to jezdzi mniej debilizm goni debilizm, kanary zamiast sprawdzac caly autobus to ogranicza sie tylko do ludzi z ktorych mozna zedrzec kase, oszukuja smierdzace kanary obcokrajowcow a na PATUSOW nawet nie maja odwagi spojrzec tylko udaja ze nie widza ich. Tym sie zajmnij smieszny prezydencie Torunia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.