Żegnamy amerykanów. Marszałek podziękował wracającym za ocean żołnierzom

Box2 Wiadomości Województwo box
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

30 kwietnia odbyło się spotkanie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego z dowódcą czwartej zmiany amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Toruniu podpułkownikiem Derekiem Bairdem. To dla jednostki koniec służby w naszym regionie.

Amerykanie w grodzie Kopernika przebywali w ramach operacji Atlantic Resolve. 

– Dziękuję, że z wielkim zaangażowaniem wypełniacie swoją misję strzegąc pokoju tak daleko od własnych domów i własnych rodzin – mówił marszałek Piotr Całbecki prosząc dowódcę zmiany o przekazanie podziękowań wszystkim stacjonującym w Kujawsko-Pomorskiem amerykańskim żołnierkom i żołnierzom.   

– Cieszę się, że mogliśmy współpracować z polskimi żołnierzami i polskimi medykami, dzięki którym nasza służba medyczna mogła się tu szkolić. Jesteśmy wdzięczni, że region przyjął nas z otwartymi ramionami, że mogliśmy na ten czas stać się częścią waszej społeczności – odpowiedział ppłk Baird.

Personel wojskowy jaki przybył do nas w październiku ubiegłego roku zza oceanu liczył czterysta osób. Byli to członkowie 3. Batalionu 16. Pułku Artylerii Polowej 1. Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych „Rolling Thunder”, formacji z tradycją sięgającą 1916 roku, mająca swoją stałą siedzibę w Fort Hood w Teksasie. W Toruniu wojskowi mieszkali w klimatyzowanych namiotach na poligonie.

Pobyt w Toruniu był dla nich nie tylko okazja do ćwiczeń, ale też do poznania kultury i tradycji regionu. Współpracowali także z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Toruniu, organizując szkolenie dla ratowników medycznych. Z kolei żołnierze służby medycznej praktykowali na oddziale ratunkowym placówki. Amerykanie brali też udział w licznych wydarzeniach z życia publicznego, takich jak np. obchody Narodowego Święta Niepodległości i stulecia powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy.

Polsko-amerykańska operacja Atlantic Resolve ma na celu wzmocnienie wschodniej flanki NATO w zakresie potencjału militarnego. Natowskie instytucje w regionie mają swoje siedziby w Bydgoszczy. Są to Centrum Szkolenia Sił Połączonych, Grupa Integracyjna, 3. Batalion Łączności, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych i Zespół Wsparcia Teleinformatycznego. Następna zmiana amerykańskich żołnierzy do Torunia zawitać ma już niedługo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *