Zgłoś Trolla. Studenci UMK włączają się w walkę z fake newsami

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę w sieci pojawiło się dużo nieprawdziwych informacji. W tropienie fake newsów zaangażowali się studenci toruńskiego UMK, którzy przyłączyli się do akcji “Zgłoś Trolla”.

“Zgłoś Trolla” to stosunkowo proste narzędzie, które ma jednak niemałe znaczenie. To właśnie dzięki niemu można zweryfikować udostępniane w sieci nieprawdziwe informacje na temat wojny w Ukrainie.

– W obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie łatwo natknąć się na fałszywe informacje i, co najgorsze, je powielać. Pamiętaj, że udostępniając niezweryfikowane informacje, możesz nieświadomie przyczynić się do niszczenia tego, co w tych trudnych momentach połączyło nasze społeczeństwo – wzajemnego zaufania, chęci bezinteresownej pomocy i wrażliwości na dramat naszych Sąsiadów – piszą autorzy akcji na swojej stronie internetowej.

Za pośrednictwem strony zglostrolla.pl każdy może zgłosić podejrzany adres internetowy lub wpis w mediach społecznościowych. Zgłoszenia trafiają najpierw do analityków, którzy po wstępnych badaniach przekazują je do weryfikacji Państwowego Instytutu Badawczego NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Zgłoszenie jest wysyłane także do platform społecznościowych, gdzie przechodzi wewnętrzną weryfikację. Każdego dnia za pośrednictwem zglostrolla.pl przybywają setki zgłoszeń.

Platformę zglostrolla.pl zainicjowały wspólnie firmy Brand24 oraz Nieagencja. Do uczestnictwa zgłosili się także studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Projekt Zgłoś Trolla wystartował już w Katedrze Badań Przestrzeni Informacyjnej na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych. To zespół 32 studentów architektury informacji pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Kowalskiej-Chrzanowskiej, prof. UMK i dra Przemysława Krysińskiego, który będzie weryfikował nieprawdziwe informacje zamieszczane w sieci.

Tagged

3 thoughts on “Zgłoś Trolla. Studenci UMK włączają się w walkę z fake newsami

 1. “studenci UMK’ niczym Cenzorzy z ulicy Mysiej w warszawie….
  Precz z komuną i jej “cenzurą”

 2. Czy konfidenci z UMK mają upoważnienie polskiego rządu, do szpiegowania Polaków?!
  Na UMK, to tradycja.
  UMK, jest wszak organizacją
  lewacko- komunistyczną.
  Wielu agentów SB miało UMK.
  Tak więc UMK, znowu robi to samo!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.