Zgrzyt na obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych. Przez ten transparent

Box2 Wiadomości
fot. nadesłane

W samo południe pod pomnikiem na al. Solidarności odbyły się miejskie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych. Były przemówienia, kwiaty i… zgrzyt. Jeden z uczestników, były miejski radny przyszedł z niewielkim transparentem o treści: “Żydzi z UB mordowali Polaków”.

“To święto upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia” – tak magistrat zapraszał torunian na dzisiejsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tym razem to święto upłynęło pod hasłem apelu toruńskiego SLD, który sprzeciwiał się temu, żeby w obchodach brały udział dzieci i młodzież z miejskich szkół. I apel ten, jak było widać na uroczystościach, odniósł skutek. Brało w nich udział niewielu młodych ludzi.

Działacze SLD zwrócili uwagę na coś innego – na antysemicki transparent z napisem “Żydzi z UB mordowali Polaków”, z którym na obchody przyszedł jeden z byłych miejskich radnych.

“Zadajemy publicznie pytanie. Gdzie jest policja, dlaczego nikt nie zareagował z oficjeli, na uroczystości jest młodzież szkolna i były radny prawicy z antysemickim hasłem? W Polsce publicznie na uroczystościach miejskich można szerzyć antysemityzm?” – pytają działacze SLD.

– Z perspektywy SLD święto ma charakter kontrowersyjny i heroizacja przestępców wojennych jak “Lupaszko”, “Bury”, “Ogień” i tysiące im podobnych, którzy zamordowali ok. 5000 cywilów w tym ok. 200 dzieci jest niedopuszczalne – uważa Krzysztof Podgórski, szef SLD w Toruniu.

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czekamy na Wasze komentarze.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

4 thoughts on “Zgrzyt na obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych. Przez ten transparent

 1. Dlaczego wg autora artykułu transparent “Żydzi z UB mordowali Polaków” jest antysemicki?
  Czy transparent “Niemcy z Gestapo mordowali Polaków” jest antyniemiecki?
  Tekst transparentu nie odnosi się do wszystkich Żydów ale tylko do tych z UB i jest to fakt historyczny.

  1. Siła symbolu wykracza daleko poza jego literalną treść. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację gdyby to ktoś w Rosji, wskazując na Dzierżyńskiego i Mienżyńskiego, wzniósł zilustrowany białym orłem transparent z napisem: “Polacy z Czeka mordowali Rosjan” .
   Niestety myślenie krytyczne szerokim łukiem omija poglądy i idee uznawane za własne.

  2. Polacy z NSZ mordowali Polaków. To też prawda historyczna, pytanie jak będzie odczytana. Czy naprawdę ważne jest aby publicznie głosić kontrowersyjne hasła? Chyba nie, to niczemu nie służy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *