Zgrzyt na obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych. Przez ten transparent

Box2 Wiadomości
fot. nadesłane

W samo południe pod pomnikiem na al. Solidarności odbyły się miejskie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych. Były przemówienia, kwiaty i… zgrzyt. Jeden z uczestników, były miejski radny przyszedł z niewielkim transparentem o treści: “Żydzi z UB mordowali Polaków”.

“To święto upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia” – tak magistrat zapraszał torunian na dzisiejsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tym razem to święto upłynęło pod hasłem apelu toruńskiego SLD, który sprzeciwiał się temu, żeby w obchodach brały udział dzieci i młodzież z miejskich szkół. I apel ten, jak było widać na uroczystościach, odniósł skutek. Brało w nich udział niewielu młodych ludzi.

Działacze SLD zwrócili uwagę na coś innego – na antysemicki transparent z napisem “Żydzi z UB mordowali Polaków”, z którym na obchody przyszedł jeden z byłych miejskich radnych.

“Zadajemy publicznie pytanie. Gdzie jest policja, dlaczego nikt nie zareagował z oficjeli, na uroczystości jest młodzież szkolna i były radny prawicy z antysemickim hasłem? W Polsce publicznie na uroczystościach miejskich można szerzyć antysemityzm?” – pytają działacze SLD.

– Z perspektywy SLD święto ma charakter kontrowersyjny i heroizacja przestępców wojennych jak “Lupaszko”, “Bury”, “Ogień” i tysiące im podobnych, którzy zamordowali ok. 5000 cywilów w tym ok. 200 dzieci jest niedopuszczalne – uważa Krzysztof Podgórski, szef SLD w Toruniu.

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czekamy na Wasze komentarze.

Tagged

4 thoughts on “Zgrzyt na obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych. Przez ten transparent

 1. Dlaczego wg autora artykułu transparent “Żydzi z UB mordowali Polaków” jest antysemicki?
  Czy transparent “Niemcy z Gestapo mordowali Polaków” jest antyniemiecki?
  Tekst transparentu nie odnosi się do wszystkich Żydów ale tylko do tych z UB i jest to fakt historyczny.

  1. Siła symbolu wykracza daleko poza jego literalną treść. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację gdyby to ktoś w Rosji, wskazując na Dzierżyńskiego i Mienżyńskiego, wzniósł zilustrowany białym orłem transparent z napisem: “Polacy z Czeka mordowali Rosjan” .
   Niestety myślenie krytyczne szerokim łukiem omija poglądy i idee uznawane za własne.

  2. Polacy z NSZ mordowali Polaków. To też prawda historyczna, pytanie jak będzie odczytana. Czy naprawdę ważne jest aby publicznie głosić kontrowersyjne hasła? Chyba nie, to niczemu nie służy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.